هنروتجربه: کنفدراسیون بین‌المللی سینماهای هنری پنجشنبه ۱۵ آبان در نشستی غیررسمی از اعضا و نمایندگان خود در سراسر دنیا از جمله موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان، دعوت کرد تا در مورد شرایط اخیر و تعطیلی سالن‌های سینما در اکثر کشورها صحبت شود.

با تداوم پاندمی کرونا در تمام کشورها، سالن‌های سینما در ۱۸ کشور آرژانتین، اتریش، بلاروس، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایران (شمار زیادی از سینماها)، ایرلند، ایتالیا، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی، سوئیس، انگلستان و استان کبک کانادا تعطیل است و به احتمال زیاد به زودی بازگشایی نخواهند شد. این مسئله سبب وارد آمدن خسارات بسیاری به صنعت فیلم‌سازی و بازار فیلم این کشورها به خصوص از نظر مالی شده است.

اعضای برخی از این کشورها با وجود احتمال بدتر شدن شرایط در موج دوم شیوع ویروس کرونا و پایداری این وضعیت با راه اندازی پویش‌هایی در جهت ترغیب مخاطبان به استقبال از سالن‌های سینما همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خواهان بازگشایی سالن‌های سینما و از سر گرفتن فعالیت‌های فرهنگی شدند، درحالی که سایر اعضا اکران آنلاین فیلم‌های سینمایی و برگزاری آنلاین جشنواره‌ها و سایر رویدادهای فرهنگی را جایگزین مناسب‌تری در این شرایط می‌دانستند.