هنروتجربه: اولین برنامه کارگاه فیلم‌سازی چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی به گفت‌وگوی آنلاین جانفرانکو آنجلوچی فیلم‌ساز و منتقد ایتالیایی و سعید عقیقی فیلم‌نامه‌نویس ایرانی درباره فیلم «دلقک‌ها» اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی هنروتجربه، اولین برنامه کارگاه فیلم‌سازی چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی شامگاه یکشنبه ۱۸ آبان ماه از ساعت ۲۲ تا ۲۳ به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

در این لایو اینستاگرامی جانفرانکو آنجلوچی فیلمساز و منتقد ایتالیایی و سعید عقیقی فیلم‌نامه‌نویس، فیلم‌ساز و منتقد درباره فیلم «دلقک‌ها» به کارگردانی فدریکو فلینی و سینمای این فیلم‌ساز مطرح ایتالیایی صحبت می‌کنند.

جانفرانکو آنجلوچی کارگردان و نویسنده‌ای است که به واسطه فیلم‌هایی از جمله «عسل»، «زوم روی فلینی» و «اینترویستا» شناخته می‌شود.آنجلوچی پایان‌نامه دانشگاهی خود را نیز درباره سینمای فدریکو فلینی نوشته زیرا سال‌ها در زمینه‌های مختلف با او همکاری کرده است. آنجلوچی مسئول تهیه مستندهای مربوط به فلینی بوده و کتاب‌های زیادی نیز درباره فلینی منتشر کرده است که از آن جمله می‌توان به داستان واقعی «فدریکو ف» که به آخرین لحظات دشوار زندگی فلینی اختصاص دارد، اشاره کرد. در سال ۱۹۳۳، آنجلوچی بازسازی کل تولید فیلم‌های فلینی را مدیریت کرد. آخرین کتاب او که در ۲۰۲۰ به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد فلینی منتشر شده است «واژه‌نامه فلینی» نام دارد.

«دلقک‌ها»  آمیزه‌ای از خاطرات واقعی و شبه‌مستند فدریکو فلینی که در این فیلم یکی از علایق کودکی خود را می‌کاود: «دلقک ها». این فیلم برنده جوایز متعددی از جمله جایزه‌ ویژه‌ دیوید از جشنواره دوناتلو برای تهیه‌کنندگی، روبان نقره‌ای جشنواره‌ سندیکای ژورنالیسم ایتالیا برای طراحی لباس، روبان نقره‌ای جشنواره‌ سندیکای ژورنالیسم ایتالیا برای بهترین موسیقیِ متن،  جایزه ‌ان-بی- آر هیات ملی منتقدان آمریکا به عنوان بهترین فیلم خارجی و جایزه‌ پازینتی فستیوال فیلم ونیز برای بهترین فیلم ایتالیایی شده است.

این گفت‌گو از صفحه اینستاگرام هنروتجربه به آدرس honarotajrobe@، جانفرانکو آنجلوچی به آدرس gianfranco_angelucci@ قابل بازدید است.