هنروتجربه-سعیدحضرتی:جعفر صانعی‌مقدم مدیرعامل موسسه هنروتجربه در برنامه گیومه رادیو نمایش، به تشریح برنامه‌های چهارمین هفته فیلم اروپایی و اکران آنلاین آثار هنروتجربه پرداخت.

به گزارش سایت هنروتجربه،جعفر صانعی‌مقدم درباره چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی که آیین افتتاحیه اروپایی در روز ۱۷ آبان‌ماه ساعت ۱۶:۳۰ آغاز می‌شود، گفت: «این دوره همان‌طور که ذکر کردید،چهارمین هفته فیلم اروپایی است. به غیر از اولین هفته فیلم اروپایی که توسط موسسه هنروتجربه برگزار نشد، دومین و سومین دوره آن به صورت فیزیکی برگزار شد. امسال طبیعتا به دلیل شیوع کرونا به صورت فیزیکی برگزار نخواهد شد. به هر حال علاقه‌مند هستیم سینمادوستان و سینماگرانی که در سینمای هنروتجربه آثاری را دارند، از دستاوردها و فیلم‌هایی که در اروپا ساخته می‌شود و به نوعی هنری و مستند و کوتاه است، آشنا بشوند، به همین دلیل چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی تدارک دیده شده است».

مدیرعامل موسسه هنروتجربه در پاسخ این سوال که علاقه‌مندانی که می‌خواهند از این برنامه‌ها استفاده ببرند چه باید بکنند، توضیح داد: «برنامه‎های نمایش فیلم‌ها در سایت هاشور در دسترس است و علاقه‌مندان به سایت هاشور مراجعه کنند. برنامه‌های زنده را هم ما از طریق صفحه اینستاگرام هنروتجربه پوشش خواهیم داد. هر ۱۶ فیلم از ۱۴ کشور اروپایی، در این هفته فیلم دو بار به نمایش در می‌آیند که اگر به هر دلیلی مخاطبین نمایش اول را از دست دادند، نمایش دوم را مشاهده کند. ثبت‌نام در سایت هاشور انجام می‌شود و رمزی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد که پیش ثبت‌نام می‌کنند و نمایش فیلم‌ها به صورت رایگان است. در سایت و اینستاگرام هنروتجربه و کانال تلگرامی، اطلاعات کاملی در زمینه نحوه دسترسی منتشر شده و در سایت هاشور هم اطلاع‌رسانی انجام می‌گیرد».

او در ادامه افزود: «معمول بر آن است که در آیین افتتاحیه هفته‌های فیلم،من و سفیر دوره‌ای یکی از کشورها صحبت  می‌کنیم.در این دوره هم  سفیر اتریش ساعت ۱۶:۳۰ امروز (شنبه ۱۷ آبان) در خصوص این مراسم حدود چهار دقیقه صحبت می‌کند و من هم که از طریق برنامه شما توضیحاتم را ارائه می‌دهم».

در کنار نمایش آثار، برنامه‌های کارگاه‌های فیلم‌سازی تدارک دیده شده است که با حضور سینماگران و منتقدان ایرانی و خارجی برگزار می‌شود و برای علاقه‌مندان جذابیت ویژه‌ای دارد. صانعی ‌مقدم در این ارتباط عنوان کرد: «برنامه‌ کارگاه‌های آموزشی از روز یک‌شنبه آغاز می‌شود و از ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب هم‌زمان در سایت هاشور و اینستاگرام هنروتجربه در دسترس هستند. یک‌شنبه ۱۸ آبان جانفرانکو آنجلوچی، فیلم‌ساز و منتقد ایتالیایی و سعید عقیقی، فیلم‌نامه نویس و منتقد ایرانی گفت‌وگویی راجع به فیلم «دلقک‌ها» ساخته فدریکو فلینی دارند. روز دوشنبه ۱۹ آبان هم گفت‌وگوی زنده میها مازینی(کارگردان اسلوونی) و شاهین امین (منتقد ایرانی) درباره فیلم «بی‌نشان» ساخته میها مازینی،دوسان جوکسیمویچ برگزار می‌شود. این توضیح ضروری است که قبل از برنامه‌های زنده؛ فیلم مربوط مورد بحث، نمایش داده می‌شوند».

صانعی‌مقدم ادامه داد: «سه‌شنبه ۲۰ آبان مستندی با عنوان «تنها از میان ایران، هزارو صدوچهل وچهار مایل اعتماد» به کارگردانی آندره لارسون،شمیم برکه نمایش داده می‌شود که فیلم‌ساز مسیر عبوری خود را در شهرهای ایران دنبال کرده و این مستند را ساخته است. آندره لارسون و شمیم برکه با مهرداد اسکویی مستند ساز مطرح ایرانی ساعت ۲۲ تا ۲۳ گفت‌وگو خواهند کرد. چهارشنبه استانیسلاو دونچو، کارگردان بلغاری و مجید برزگر، کارگردان ایرانی درباره «نامه‌هایی از جنوبگان» ساخته این کارگردان بلغاری گفت‌وگویی خواهند داشت. شنبه ۲۴ آبان‌ماه هم گفت‌وگوی زنده لویی اوبر، کارگردان فرانسوی و نیما عباسپور، کارگردان ایرانی ساعت ۲۲ تا ۲۳ درباره فیلم‌های کوتاه فرانسوی«۹۰۵۸» ساخته لویی اوبر «هوای بد» ساخته ژان لو فلیسیولی،آلن گانیول«ترانه احمد» به کارگردانی فوآد منصور خواهیم داشت. البته این توضیح هم ضروری است که به جز این گفت‌وگوهای آموزشی و گفت‌وگوهای زنده، پنج پیام ویدئویی هم از سوی کارگردان‌های برخی آثار حاضر در هفته فیلم خواهیم داشت که اولین آن  امروز بعد از نمایش فیلم «جو کوچولو» به کارگردانی جسیکا هاوسنر ساعت ۱۶:۴۵ تا ۱۸:۳۰ پخش می‌شود.جسیکا هاوسنر در این ویدئو در مورد روند ساخت فیلمش توضیحاتی داده‌است».

مدیرعامل موسسه هنروتجربه در ادامه افزود: «دوشنبه ۱۹ آبان فیلم مطرح «ترانزیت» به کارگردانی کریستین پتزولد که پیش از این فیلم «ققنوس» همین کارگردان در هفته‌های فیلم قبلی نمایش داده شدند، ساعت ۱۸:۴۰ تا ۲۰:۱۵ نمایش داده می‌شود و پس از آن پیام ویدئویی کریستین پتزولد عرضه می‌شود. سه‌شنبه ۲۰ آبان، مایکل نوئر کارگردان فیلم «پیش از یخبندان» که فیلمش در جشنواره جهانی فیلم فجرهم حضور داشت، قبل نمایش فیلم صحبت کوتاهی دارند. چهارشنبه ۲۱ آبان، پیام ویدئویی ماریا پیترز کارگردان فیلم «رهبر ارکستر» پخش می‌شود. من از مخاطبان و علاقه‌مندان سینما دعوت می‌کنم به جز فیلم‌ها، حتما بیننده گفت‌وگوهای زنده و پیام‌های ویدئویی کارگردان‌ها هم باشند که حتما حاوی نکات ارزنده‌ای خواهد بود».

فاصله‌گذاری اجتماعی در سینماهای هنروتجربه کاملا رعایت می‌شود

در ادامه این گفت‌وگو سوالی در ارتباط با تعطیلی سینماها مطرح شد:«بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، در هفته‌های اخیر اکران فیلم‌ها متوقف شده است و فیلم‌های هنروتجربه هم از این قاعده مستثنا نیست. با توجه به ظرفیت‌های آثار نمایش داده شده در گروه هنروتجربه، آیا امکانی وجود نداشت که بخشی از بار اکران فیلم‌ها به اکران آنلاین منتقل شود، و روند اکران فیلم‌ها در شهرهایی که سینماهای آن تعطیل شده به این شکل ادامه پیدا کند و قطع نشود».

صانعی مقدم در این ارتباط عنوان کرد:«کنفدراسیون بین‌المللی سینمای هنری جهان که هنروتجربه هم عضو آن است، نسبت به بسته شدن سالن‌های سینما معترض است و از گروه هنروتجربه هم خواسته است که این اعتراض و دلایل آن را مطرح کند. فیلم‌های هنری، تجربی، مستند و کوتاه برای لذت بردن صرف ساخته نمی‌شود البته ممکن است جنبه سرگرمی داشته باشد اما به طور قطع بار آموزشی، علمی و فرهنگی این فیلم‌ها از بار تفریحی آن بیشتر است. به همین دلیل وقتی تیرماه اکران هنروتجربه را هم‌زمان با سینماهای دیگر شروع کردیم، اکران موفق‌تری نسبت به سینما تجاری داشتیم و سینماهای زیادی در تهران و شهرستان‌ها به جمع سینماهای هنروتجربه پیوستند. با نمایش آثاری چون «یلدا»، «جایی برای فرشته‌ها نیست» و مستند «خط باریک قرمز»،سینماهای هنروتجربه رونق خوبی پیدا کردند و مخاطبان از آن اسقبال کردند. بنابراین ما علاقه‌مند هستیم با وجود شیوع بحران کرونا، ستادهای مرتبط  به موضوع کرونا چه در سازمان سینمایی و چه در وزارت بهداشت، فعالیت سینماهای هنروتجربه را دنبال و مشاهده کنند که فاصله‌گذاری اجتماعی در این سینماها به خوبی رعایت می‌شود، مگر آمدن به محل خود سینما مطرح باشد و گرنه در سالن سینما نکات بهداشتی کاملا رعایت می‌شود».

قراردادی با پلتفرم هاشور برای نمایش آثار گروه هنروتجربه بسته شده است

مدیر عامل موسسه در مورد اکران آنلاین هم توضیح داد:«ما از یک سال پیش به دنبال آن بودیم که بین تهیه‌کنندگان و پلتفرم یک ارتباطی برای نمایش فیلم‌های هنری برقرار شود. چهارمین هفته فیلم اروپایی اولین کار مشترک ما با هاشور است و قراردادی با پلتفرم هاشور برای نمایش آثار گروه هنروتجربه بسته شده است و قصد داریم آثاری که پیش از این در هنروتجربه به نمایش درآمدند و هنوز در پلتفرم دیگری عرضه نشده‌اند به اشتراک بگذاریم و این ارتباط پس از بازشدن سینماها هم ادامه خواهد شد. از دیگر برنامه‌های ما ادامه نمایش آثار هفته فیلم ایتالیا است که اسفند ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف ماند؛ علاقه‌مندان می‌توانند به زودی در پلتفرم هاشور این هفته فیلم را دنبال کنند».