هنروتجربه: دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران از بررسی احتمال نمایش فیلم‌ها در سینما در شورای سیاستگذاری جشنواره خبرداد.

سیدصادق موسوی دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران که پیش از این از برگزاری جشنواره به صورت فیزیکی با بازگشایی سینماها خبر داده بود، با اشاره این‌که سینماها قرار است تا ساعت ۱۸ فعالیت داشته باشند، درباره سرنوشت این رویداد سینمایی به مهر گفت: «این موضوع باید در شورای سیاستگذاری مطرح شود با توجه به اینکه ساعت‌ها محدود است باید ببینیم که آیا نمایش‎‌ها را در این ساعت انجام بدهیم یا مجدد تا بازگشایی سینماها صبر کنیم.فعلا سینماها نیمه باز هستند و باید بررسی کنیم که آیا می‌شود در چنین بازه‌ای فیلم‌ها را به نمایش گذاشت یا خیر. روز گذشته از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت سینماها تا ساعت ۱۸ و تا ۲۰ آذرماه اعلام شد پس ما یک ماه فرصت داریم تا ببینیم جشنواره را به چه شکل برگزار کنیم».

موسوی توضیح داد: «سه گزینه مطرح است؛ یکی این‌که جشنواره در این ایامی که نیمه تعطیل است برگزار شود، دیگر این‌که صبر کنیم سینماها با همان ظرفیت ۵۰ درصد بازگشایی شوند و دست کم ساعت فعالیت آن‌ها تا ساعت ۱۸ نباشد و سوم این‌که اگر تا پایان سال این اتفاق رخ نداد از پخش فیلم صرف نظر و اختتامیه مجازی برگزار کنیم».

دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران درباره این‌که برگزاری این‌چنینی جشنواره را به دو بخش تقسیم می کند، عنوان کرد: «حتی اگر هفته دیگر هم نمایش‌ها اتفاق بیافتد باز هم جشنواره دو تکه شده است، اما از این منظر مشکلی ندارد چون روز گذشته بخش آموزش‌های ما به پایان رسید. ما در سال ویژه‌ای قرار داریم و همه این موضوع را درک می‌کنند. بخش سخت بین الملل که با گفت‌وگوهای جهانی ارتباط داشت و با اساتید بین المللی هماهنگ کرده بودیم سر موعد برگزار شد که این بخش به کارگاه‌ها مربوط بود و الان بخش پخش فیلم ها باقی می‌ماند. ما در حال حاضر به شکل اقتضایی عمل می کنیم و جلو می‌رویم تا ببینیم شرایط به چه شکل می شود. مثلا همین مساله که سینماها تا ساعت ۱۸ فعالیت کنند، قابل پیش بینی نبود».

موسوی در پایان درباره نمایش‌های بخش بین الملل توضیح داد: «در صورت بازگشایی سینماها و برگزاری جشنواره به صورت فیزیکی آثار بخش بین‌الملل را هم در سینماها و هم در پلفترم ها به نمایش می گذاریم. پخش آثار خارجی همزمان با آثار ایرانی صورت می گیرد و نمی‌شود آن‌ها را مجزا به نمایش گذاشت».