هنر و تجربه: کریستوفر نولان حامی سرسخت فیلم دیدن روی پرده بزرگ سینما است به‌قدری که خیلی از سینمادوستان فکر می‌کنند او باید از تماشای فیلم‌هایش روی آی‌فون یا هر نوع صفحه‌های کوچک نمایش متنفر باشد.

حالا در کتاب جدید تام شون با عنوان «نسخه‌های متفاوت نولان» / The Nolan Variations آمده است که او به‌هیچ‌وجه با چنین اتفاقی مشکل ندارد! او در این باره چنین نظری دارد: «با این اتفاق مشکلی ندارم اما این کار را نمی‌کنم چون فیلم روی پرده سینما، شکل و شمایل اصلی‌اش را دارد؛ اما وقتی فیلمی سینمایی را روی آی‌پد یا صفحه کوچکی نگاه می‌کنید، دست‌کم این فرصت به وجود می‌آید که آن را با تجربه فیلم دیدن روی پرده سینما مقایسه کنید و به تفاوت‌هایش پی ببرید. حتی زمانی که یک برنامه تلویزیونی را روی آی‌پد تماشا می‌کنید، ذهن شما در چارچوب فکری کاملاً متفاوتی قرار می‌گیرد».

نولان به گفت‌وگویی قدیمی از ام. نایت شیامالان، کارگردان فیلم‌های «حس ششم» / Sixth Sense و «نشانه‌ها» / Signs، هم ارجاع می‌دهد که گفته است: «بله، ما تمام سودمان را از فروش‌های فرعی فیلم‌ها می‌بریم ولی اکران سینمایی، وضعیت و کیفیت آن‌ها را مشخص می‌کند.» و خود نولان می‌افزاید: «سینما همین است. ما در جهانی آنالوگ زندگی می‌کنیم و نیاز داریم که مردم سینما بیایند و با فیلم‌ها درگیر شوند».

  • ایندی‌وایر