هنروتجربه: مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران معتقد است اگر جشنواره‌ای برگزار نشود غیر از اینکه نیاز جامعه به تحرک نادیده گرفته می‌شود، برای تولیدکنندگان هم وضعیتی برابر با خاموشی، بی‌تحرکی و دیده نشدن به وجود می‌آورد.

به گزارش سایت هنروتجربه، سید صادق موسوی درباره برگزاری آنلاین جشنواره‌ها در شرایط شیوع کرونا، به ایرنا اظهار داشت: «شرایطی که کرونا به ایران و جهان تحمیل کرده، حق انتخاب برگزارکنندگان جشنواره‌های فرهنگی و هنری را بسیار محدود کرده است. در شرایط فعلی برگزاری کامل جشنواره‌ها به شکل فیزیکی منتفی اما برگزاری و تداوم آنها ضروری است».

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با اشاره به لزوم برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در شرایطی که کرونا باعث افسردگی بسیاری از مردم شده، افزود: «گروه‌های برگزاری در جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری دنبال عرضه و ارائه محتوا هستند. بعد از اینکه محتوایی تصویری تولید کردید، باید آن را برای مخاطبان به نمایش گذاشته و بازخوردها نسبت به آن را ارزیابی کنید. زمینه ارائه محتوای می‌تواند تلویزیون، سینما یا شبکه‌های مجازی باشد».

موسوی گفت: «جشنواره‌های فرهنگی هنری از معدود فرصت‌ها برای ارائه محصولات فرهنگی و هنری است. اگر جشنواره‌ای برگزار نشود غیر از اینکه نیاز جامعه در ایام کرونا که منجر به افسردگی مردم بسیاری شده نادیده گرفته می‌شود، برای تولیدکنندگان هم وضعیتی برابر با خاموشی، بی‌تحرکی و دیده نشدن به وجود می‌آورد. تعدادی فعالیت فرهنگی و هنری وجود داشته که در نتیجه آن اثر هنری تولید می‌شده که باید توسط هنرمند ارائه و با بازخورد مخاطبان مواجه شود».

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران ادامه داد: «امیدوارم چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت در این مسیر موفق باشد و با مخاطب خود ارتباط بگیرد. هنرمندانی که آثارشان را به این جشنواره داده‌اند از برگزاری آن راضی باشند و بازخورد خوبی از مخاطبانشان بگیرند. شاید برگزاری به شکل آنلاین مقداری مخاطبان جشنواره را فراگیرتر کند. در دوره‌های قبلی دیدن آثار حتما به حضور فیزیکی نیاز داشت اما با در دسترس‌تر شدن جشنواره، مخاطبان و علاقه‌مندان بیشتری فرصت ارتباط با سینمای مستند را به دست می‌آورند».

موسوی درباره پیش‌بینی‌اش از شکل برگزاری جشنواره‌های فرهنگی هنری بعد از کرونا، گفت: «مطمئنم نه فقط در جشنواره‌ها بلکه بسیاری رویدادهای دیگر بعد از کرونا شکل برخط (آنلاین) حذف نشده و بخش‌هایی از جشنواره‌ها به این صورت برگزار می‌شوند. با توجه به ترافیک، هزینه ایاب و ذهاب و دردسرهای تنظیم کردن قرارها، بسیاری جلسات اداری تبدیل به جلسات آنلاین می‌شود. به نظر می‌رسد جهان پس از کرونا جهان آنلاین‌تر یا مجازی‌تری باشد».

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» از ۱۸ تا ۲۵ آذرماه آنلاین برگزار می‌شود.