هنر و تجربه: مهناز افضلی؛ مستندساز که سال ۹۶  مستند «مادر زمین» را به عنوان یکی از آثار مجموعه «کارستان» به تهیه‌کنندگی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب در هنروتجربه به نمایش گذاشت، معتقد است درباره کرونا فیلم‌های خوبی ساخته شده و خواهد شد زیرا این بحران تاثیر بسیار زیادی در جوامع بشری داشته است.

مهناز افضلی درباره برگزاری آنلاین چهاردهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» به ایسنا گفت: «با وجود شرایط بحرانی کرونا برگزاری آنلاین جشنواره‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. این اتفاق در تمام دنیا می‌افتد و از پیامدهای این بیماری همه‌گیر است. جشنواره باید ویژگی‌های خود را داشته باشد، اما بیشتر رویدادها در تمام جهان به صورت آنلاین برگزار می‌شوند، بدین ترتیب نمی‌توان با برگزاری آنلاین جشنواره‌ها موافق نبود، چاره‌ای نیست و باید این شرایط را تحمل کرد».

افضلی که در مستند «مادر زمین» به موضوع کارآفرینی می‌پردازد، درباره توجه به موضوعاتی از این دست عنوان کرد: «این موضوع در تمام نقاط جهان به ویژه کشور ما موضوع مهمی برای بررسی کردن است، چراکه می‌تواند خلاقیت، فکر نو، جسارت و شجاعت را به نسل جدید آموزش دهد. پرداختن به این موضوع‌ها برای جامعه مفید است. با توجه به اتفاقاتی که برای کشور ما رخ داده است، اعم از تحریم‌های کمرشکن، پایین بودن تراز اقتصادی در چند سال اخیر، سیستم اقتصادی پراشتباه و مدیریت غلط سرمایه، کارآفرینی دشوار شده است اما بخشی از کارآفرین بودن به دانش و خلاقیت فرد بستگی دارد و بعد از آن به پشتیبانی دولت نیاز است».

بازیگر فیلم سینمایی «عبور از غبار» و «پرستار شب» درباره دوری از حرفه بازیگری گفت:« شاید علت اینکه به کارگردانی روی آوردم بحث علاقه‌مندی باشد. در حقیقت نمی‌توان دلیل ثابتی برای میل انسان به تجربه‌های مختلف آورد. سینما برای من دغدغه است و نمی‌توانم این هنر را ترک کنم. فکر می‌کردم علاقه‌مندم کار دیگری به جز بازیگری را در این عرصه تجربه کنم. در هر صورت این اتفاق تجربه خوبی برای من بود و امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم».

کارگردان مستند «کارت قرمز» در بخش دیگری از این گفت وگو درباره اضافه شدن بخش ویژه کرونا به جشنواره سینما حقیقت گفت: «افزوده شدن بخش کرونا به جشنواره امسال فکر بسیار خوبی بود. وقتی فیلمساز در آنِ واحد سراغ سوژه روز برود، اتفاق خوبی است. فیلم‌سازان خلاق و باهوش می‌توانند در این شرایط و در دل بحران، فیلم‌های بسیار خوبی بسازند. البته کسانی که صبر می‌کنند و پس از بحران سراغ سوژه‌ای می‌روند هم ویژگی‌های خود را دارند. موضوع کرونا بسیار اهمیت دارد و فکر می‌کنم می‌تواند یک رنسانس فکری در آدم‌ها و نگاه‌شان به جهان ایجاد کند. قطعا در این زمینه فیلم‌های خوبی ساخته شده و خواهد شد زیرا این بحران تاثیر بسیار زیادی در جوامع بشری داشته است».

برچسب‌ها: