هنر و تجربه: مهدی آزادی برای فیلمبرداری فیلم «یک اسب بیشتر از یک انسان خون دارد» ساخته ابوالفضل طالونی جایزه قورباغه طلایی بهترین مستند کوتاه جشنواره «کمراایمیج» لهستان را به ایران آورد.

به گزارش  سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، بیست و هشتمین دوره جشنواره «کمراایمیج» Camerimage که تخصصی‌ترین جشنواره فیلمبرداری جهان محسوب می‌شود، امسال بین روزهای ۱۴ تا ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۴ آبان تا اول آذر) در شهر تورون لهستان برگزار شد و در نهایت مهدی آزادی برای فیلمبرداری «یک اسب بیشتر از یک انسان خون دارد» ساخته ابوالفضل طالونی موفق به کسب جایزه قورباغه طلایی در شاخه بهترین مستند کوتاه شد.

مهدی آزادی پیش از این فیلمبرداری مستندهایی چون «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی و «متهمین دایره بیستم» به کارگردانی حسام اسلامی را برعهده داشته است که موفقیت‌هایی را در جشنواره‌های بین‌المللی و داخلی به دست آورده‌اند.

او که سال‌هاست در حوزه فیلمبرداری مستند فعالیت می‌کند، فارغ‌التحصیل فیلمبرداری سینما از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر است و تاکنون موفق به دریافت جوایزی چون تندیس فیلمبرداری از هفتمین جشنواره سینماحقیقت و نامزدی دریافت سیمرغ بلورین فیلمبرداری جشنواره فجر برای فیلمبرداری «A157» شده است.

«یک اسب بیشتر از یک انسان خون دارد»، مستندی کوتاه درباره‌ یک زوج سالخورده آذری است که تهران را ترک و به شهر دلپذیر زادگاه‌شان در مرز ترکیه می‌روند. با این حال رویای بازنشستگی آنها با درک این واقعیت که منطقه زندگی‌شان به دروازه قاچاق به اروپا بدل شده و هر کسی که آنها می‌شناختند با این مساله درگیر است، متلاشی می‌شود.

در دوره‌های گذشته جشنواره «کمراایمیج»، تورج اصلانی و محمود کلاری موفق به کسب قورباغه نقره‌ای این جشنواره در بخش داستانی شده بودند و جایزه مهدی آزادی، نخستین جایزه قورباغه طلایی سینمای مستند ایران محسوب می‌شود.

جشنواره فیلم کمراایمج از رویدادهای سینمایی مورد تایید آکادمی اسکار است و مستندهای کوتاه در صورت کسب جایزه اصلی شاخه بهترین مستند کوتاه این رویداد سینمایی، واجد شرایط رقابت در شاخه مستند کوتاه جوایز اسکار خواهد شد.

امسال جایزه قورباغه طلایی شاخه فیلم های بلند به فیلم «سرزمین آوارها» ساخته «کلوئی ژائو» با فیلمبرداری «جاشوا جیمز ریچاردز» رسید و جایزه قورباغه نقره ای و برنزی این رویداد سینمایی نیز به ترتیب به فیلم های «هلن» ساخته «آنتی جی. ژوکنین» با فیلمبرداری «روانا رانکینن» و «پینوکیو» ساخته «متئو گارونه» با فیلمبرداری «نیوکولای برول» رسید.