هنروتجربه: کمپانی نتفلیکس می‌تواند در اسکار ۲۰۲۱ تاریخ‌سازشود و بیشترین نامزد را در بخش بهترین فیلم داشته باشد و شاید برای نخستین بار جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کند.

این رکورد اکنون در دست کمپانی مترو گلدوین مایر است که در نهمین دوره جوایز اسکار در سال ۱۹۳۷، پنج مورد از نامزد‌های بهترین فیلم به آن تعلق داشت.

کمپانی مترو گلدیون مایر این رکورد را زمانی ثبت کرد که ۱۰ فیلم در بخش بهترین فیلم نامزد شده بودند. فیلم سینمایی «زیگفیلد کبیر» برنده بزرگ آن دوره بود که سه جایزه را کسب کرد.

امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، استودیو‌های فیلمسازی نتوانستند فیلم‌های خود را در سینما‌ها اکران کنند و به همین خاطر نتفلیکس مدعیان زیادی برای اسکار دارد. فیلم سینمایی «منک» ساخته دیوید فینچر و «دادگاه شیکاگو ۷» شرایط مناسبی دارند و هردوی آن‌ها از سوی منتقدان نمرات خوبی را دریافت کرده اند. بعضی از منتقدان معتقدند «منک» در بخش‌های فنی مثل فیلم برداری و صدا می تواند موفق باشد و «دادگاه شیکاگو ۷» در بخش‌هایی مثل تدوین، نویسندگی و همینطور بخش‌های بازیگری شانس بیشتری دارد.

فیلم «ما رینی» هم دیگر مدعی نتفلیکس است که چادویک بوزمن فقید در آن بازی کرده است. او به همراه آنتونی هاکپینز در فیلم «پدر» از مدعیان اصلی بخش بازیگری شمرده می شوند. تاریخ اسکار نشان داده هر فیلمی که در بخش بازیگری برنده شود در بخش بهترین فیلم نیز حضور خواهد داشت. در ۵۰ سال اخیر اسکار تنها ۱۰ فیلم، فاتح بخش بازیگری بودند، اما نامزد جایزه بهترین فیلم نشدند. این مقدار در ۲۰ سال اخیر نیز تنها ۳ مورد است.

نتفلیکس هزینه‌های زیادی را برای بازاریابی انجام می‌دهد چرا که جوایز مهم را هدف گرفته است. بعد از عدم دریافت اسکار با فیلم‌های «روما» در سال ۲۰۱۸ و فیلم‌های «مرد ایرلندی» و «داستان ازدواج» در سال ۲۰۱۹، امسال می‌ تواند سال تاریخی برای نتفلیکس باشد.

ورایتی

برچسب‌ها: