هنروتجربه-سعیدحضرتی:طهماسب صلح‌جو پیش از آنکه به طور حرفه‌ای نقد فیلم بنویسد در دفتری که با کامبوزیا پرتوی داشتند، به همراه او و کیانوش عیاری فیلم‌های کوتاه زیادی ساخته‌اند. او در مورد کامبوزیا پرتوی می‌گوید: « کامبوزیا پرتوی را می‌توان یکی از بنیان‌گذاران سینمای کودک و نوجوان بعد از انقلاب اسلامی قلمداد کنیم. البته سینمای کودک و نوجوان بعد از انقلاب به کار خود ادامه می‌داد اما حال و هوای دیگری داشت. بعد از آن هم به شکل حرفه‌ای وارد فضای فیلم‌سازی شد و به نظر من بیشتر از آنکه کارگردان توانایی باشد، فیلم‌نامه‌نویس باذوق و حرفه‌ای بود».

کامبوزیا پرتوی که به دلیل عمل قلب به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان، درگذشت. طهماسب صلح‌جو درباره دوستی سال‌های جوانی خود و آشنایی با کامبوزیا پرتوی به سایت هنروتجربه گفت: «برای صحبت درباره دوست دیرین خودم پرتوی، باید به گذشته دورتری برگردم که با او هم محله‌ای و هم مدرسه‌ای بودم. پرتوی از دوستان قدیمی من از دوران دبیرستان است و دو، سه سالی از من کوچکتر بودند اما در یک مدرسه درس می‌خواندیم و بچه محل هم بودیم. آن دوستی برمی‌گردد به سال‌های ۵۳،۵۴ و ما او را کامبیز صدا می‌زدیم و آن موقع نمی‌دانستیم اسم او کامبوزیا است. در آن سال دفتری تاسیس کرده بودیم که شعبه‌ای از سینمای آزاد بود. سینمای آزاد همانند سینمای جوان امروز است که البته سینمای جوان را آن سال‌ها وزارت فرهنگ و هنر در رقابت با سینمای آزاد تاسیس کرده بود. سینمای جوان را شبکه دو تلویزیونی آن روزها حمایت و پشتیبانی می‌کرد و ما هم در دفتر خود هم مشغول سیاه‌مشق فیلم‌سازی بودیم و آمال و آرزوهای خود را داشتیم».

این منتقد با اشاره به نقش تعیین کننده و منحصر به فرد پرتوی در سینمای کودک و نوجوان افزود: « کابوزیا پرتوی در آن سال‎ها همراه ما بود و رفاقت ما ادامه داشت و فیلم‌های کوتاه می‌ساختیم. پرنوی ازهمان سنین جوانی روحیه حساس و خاصی داشت و به دنیای کودکان علاقه‌مند بود و با روحیه خود او هم سازگاری داشت. چند سالی را با هم گذرانیدم تا اینکه انقلاب اسلامی رخ داد و سینمای آزاد هم تعطیل شد و بین ما فاصله افتاد و جدا شدیم و کمتر همدیگر را می‌دیدیم. در آن دوران جوانی پر از شور و جوانی بودیم و انگیزه زیادی برای کار در سینما داشتیم که این انگیزه تا همین سال‌ها هم ادامه پیدا کرده است».

صلح‌جو درباره فعالیت‌های بعد از انقلاب کامبوزیا پرتوی توضیح داد: «کامبوزیا پرتوی بعد از انقلاب از سال ۱۳۵۸ به بعد هم به کار خود در حوزه فیلم ادامه می‌داد و گاهی که او را می‌دیدم و می‌پرسیدم می‌گفت فیلم‌نامه می‌نویسم و قبول نمی‌کنند و رد می‌شود و به او می‌گفتم ادامه بدهد و خواستن توانستن است. سخت‌گیرانه به کار خود ادامه داد و موفق هم شد و جایگاه خوبی در فیلم‌سازی بعد از انقلاب برای خود پیدا کرد. کامبوزیا پرتوی را می‌توان یکی از بنیان‌گذاران سینمای کودک و نوجوان بعد از انقلاب اسلامی قلمداد کنیم. البته سینمای کودک و نوجوان بعد از انقلاب به کار خود ادامه می‌داد اما حال و هوای دیگری داشت. بعد از آن هم به شکل حرفه‌ای وارد فضای فیلم‌سازی شد و به نظر من بیشتر از آنکه کارگردان توانایی باشد، فیلم‌نامه‌نویس باذوق و حرفه‌ای بود».

این منتقد و مدرس سینما در انتها گفت: «آخرین بار پرتوی را در مراسم انجمن منتقدان خانه سینما دیدم و متاسفانه به فاصله کمی بعد از آن هم سکته کرده و امروز هم خبر دار شدم که به دلیل کرونا فوت شدند . متاسفانه کرونا، دوست فقید و عزیز ما را گرفت و از این اتفاق متاثر هستم و امیدوارم دیگر شاهد این اتفاقت تلخ نباشیم».