هنروتجربه: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اهدای جوایز منتخبان به کار خود پایان داد.

به گزارش سایت هنر و تجربه به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران رسالت بوذری مجری، به حضار خوش آمدگفت و سخنان رهبر انقلاب درمورد صحیفه سجادیه پخش شد.

در ادامه مهدی عظیمی‌میرآبادی؛ دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به دعوت مجری روی صحنه آمد و پشت تریبون قرار گرفت.

عظیمی گفت: با وجود همه مشکلات موجود و شیوع بیماری کرونا و البته محدودیت‌های اعمال‌شده، جشنواره با کیفیت بسیار خوبی برگزار شد.

عظیمی‌میرآبادی ادامه داد: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در هشت بخش برگزار شد که برخی از بخش‌های آن به دلیل کثرت آثار رسیده، به‌خودی‌خود یک جشنواره بود؛ به عنوان نمونه در بخش فیلمسازان بسیجی ۲۹۰۰ اثر در بخش‌های مختلف، به دبیرخانه رسید و یا در بخش سیدالشهدای مقاومت که به پاسداشت شهید حاج قاسم سلیمانی برای اولین‌بار در این جشنواره برگزار شد، بیش از ۷۰۰ اثر دریافت شد.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: در این رویداد سینمایی، برای اولین‌بار در تاریخ انقلاب بخش فیلمنامه به صورت بین‌المللی برگزار شد. علاوه بر این در بخش مدافعان سلامت ۲۴۰۰ اثر در بخش‌های مختلف دریافت شد.
او اضافه کرد: در این رویداد فرهنگی با رشد حدود چهار برابری تعداد آثار نسبت به دوره پانزدهم، ۱۰۰۷۸ اثر به دبیرخانه رسید که از این تعداد بیش از چهار هزار اثر از ۱۳۵ کشور دریافت شد. هنرمندان هند و بعد از آن امریکا با بیشترین اثر در این رویداد فرهنگی حضور داشتند.

در ادامه برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند

جایزه نقدی بهترین پویانمایی در بخش فیلمسازان بسیجی به برزان رستمی تهیه کننده فیلم پویانمایی «بالانس» رسید.
در بخش نماهنگ فیلم‌سازان بسیجی، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین نماهنگ در بخش فیلمسازان بسیجی به مرتضی مقدس تهیه‌کننده نماهنگ «یادها»، تولید شده دربسیج صداوسیمای مرکزاستان آذربایجان شرقی اهدا شد.
در بخش فیلمنامه فیلمسازان بسیجی تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلمنامه بخش فیلمسازان بسیجی به «مرتضی پژوهان» نویسنده فیلمنامه «گودال» رسید.
در بخش مستند کوتاه فیلمسازان بسیجی با تقدیر از مستند «خاطرات بادیه» تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم مستند کوتاه در بخش فیلمسازان بسیجی به «قدرت باقری» تهیه کننده فیلم مستند کوتاه «چمر سرباز»، تولید شده درصداوسیمای مرکزاستان ایلام اهدا شد.
در بخش فیلم کوتاه داستانی تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم کوتاه داستانی در بخش فیلمسازان بسیجی به زانیار لطفی‌زاده تهیه کننده فیلم کوتاه داستانی «نَهَست»، تولید شده درحوزه هنری استان کردستان و معاونت سیمای مرکزصداوسیمای استان کردستان رسید.‌
در بخش تله‌فیلم تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم تله در بخش فیلمسازان بسیجی به عفت صوفی تهیه کننده فیلم «ریشه‌ها»، تولید شده درصداوسیمای مرکزاستان گیلان شبکه باران تعلق گرفت.
دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین نقد و تحلیل در بخش نقد و بررسی، تجزیه و تحلیل و تحقیق و پژوهش به خانم رعنا کوهوند نویسنده نقد و تحلیل «نقد فیلم دیوانه از قفس پرید از منظر شیوه روایت» اهدا شد  و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین تحقیق و پژوهش در بخش نقد و بررسی، تجزیه و تحلیل و تحقیق و پژوهش به میثم فرخی و رویا قلخان برای تحقیق و پژوهش «بازنمایی نقش مادران شهدای مفقود الاثر در سینمای دفاع مقدس  (مورد مطالعه: فیلمهای شیار ۱۴۳ و بوسیدن روی ماه)  رسید.

در ادامه ضمن معرفی نامزدهای بخش روایت قلم، جوایز برگزیدگان این بخش معرفی شدند.

در بخش فیلمنامه سینمایی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به داود جلیلی و محسن غضنفری برای فیلمنامه ‌سینمایی «سه‌چهارم جنگ» تعلق گرفت.
در بخش فیلمنامه تله‌فیلم نیز تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به مریم برای فیلمنامه «اون بابای  من نیست» رسید.
در بخش اقتباسی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به نیوشا عبدالله‌زاده برای فیلمنامه «هستی» اهداء شد.
در بخش فیلمنامه کوتاه داستانی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به محسن غضنفری برای فیلمنامه «رویاها» تعلق گرفت.

در ادامه این مراسم، نوبت به معرفی نامزدها و اهداء جایزه‌ها در بخش سیدالشهدای مقاومت رسید.
در بخش مستند سیدالشهدای مقاومت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به محمدمهدی خالقی برای مستند «نه کوچک نه بزرگ» رسید.
در بخش نماهنگ سیدالشهدای مقاومت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به صادق روشن برای «بزک» اهداء شد.
در بخش فیلم کوتاه داستانی سیدالشهدای مقاومت دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره را به برای فیلم کوتاه «ناجی» از آن خود کرد.
در بخش فیلمنامه کوتاه سیدالشهدای مقاومت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به حسن نجفی برای فیلمنامه «باغ بهشت» اهداء شد.

در ادامه برگزاری مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، آیین نکوداشت شهید محسن خزائی، خبرنگار و مستندساز حوزه مقاومت که در سوریه به شهادت رسید، برگزار شد و از همسر این شهید بزرگوار قدردانی کردند.
برگزاری آیین نکوداشت استاد اکبر عالمی که در مواجه با بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت، بخش دیگری از این مراسم بود.
همچنین از سید عباس فاطمی؛ رییس مرکز استان‌های صداوسیما به خاطر تولید بیش از ۳۰۰ اثر در حوزه مقاومت در مراکز استانی صداوسیما تقدیر شد.
تقدیر از روح‌الله رفیعی؛ مدیرعامل گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت فتح بخش دیگری از مراسم اختتامیه بود.
در پایان این بخش نیز از شهرک سینمایی انقلاب و دفاع‌مقدس تقدیر شد.

در ادامه این مراسم، ضمن معرفی نامزدهای بخش مسابقه اصلی، جوایز بهترین‌ها اهداء شد.
جوایز بخش نماهنگ مسابقه اصلی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به ریحانه مشهدی‌ابراهیمی برای نماهنگ «پرواز خاموش» رسید.
در بخش بهترین کارگردانی نماهنگ تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به داود احمدی برای کارگردانی نماهنگ «خانه ملت» تعلق گرفت.
در بخش پویانمایی مسابقه اصلی که محمدجواد کاسه‌ساز، علی نوری اسکویی، جمشید خوشدل از داوران این بخش جایزه را اهداء کردند، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به «جنایت ویژه غیرمعمول آقای جیمز» تعلق گرفت.
در بخش بهترین کارگردانی پویانمایی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به حنانه واحدی برای پویانمایی «وقتی پروانه‌ها دستخوش جریان باد می‌شوند» رسید.

در بخش فیلم کوتاه داستانی مسابقه اصلی دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره را به مجتبی اسپنانی برای تهیه فیلم کوتاه «از طرف لیلا» دادند.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی مسابقه اصلی نیز تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به سید سجاد قافله‌باشی برای کارگردانی فیلم کوتاه «ماکاروف» رسید.
در بخش بهترین فیلمنامه کوتاه داستانی مسابقه اصلی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره اسکندر آسمان‌اُف از تاجیکستان برای فیلمنامه «در مرز» تعلق گرفت.

در بخش تله‌فیلم مسابقه اصلی نیز دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره را به عفت صوفی برای تهیه تله‌‎فیلم «ریشه‌ها» اهداء کردند.
در بخش بهترین کارگردانی تله‌فیلم مسابقه اصلی نیز تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به خیرالله تقیان‌پور برای کارگردانی تله‌فیلم «اینجا خانه من است» رسید.
در بخش بهترین فیلمنامه تله‌فیلم مسابقه اصلی نیز  تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به صابر الله‌دادیان برای فیلمنامه «مدیترانه» تعلق گرفت.

در بخش مستند کوتاه مسابقه اصلی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به سید رضا صافی برای تهیه «سیروس» اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی مستند کوتاه مسابقه اصلی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به حسین همایونفر برای کارگردانی «و تن من» رسید.
در بخش بهترین مستند کوتاه، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره سهم مستند کوتاه «اسکوتارا» شد.
در بخش مستند بلند دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره را به مرتضی شعبانی برای تهیه مستند «خاطرات بادیه» اهداء کردند.
در بخش بهترین کارگردانی مستند بلند مسابقه اصلی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به بهروز نورانی‌پور برای کارگردانی مستند بلند «فرزندان شب» رسید.
در بخش بهترین تحقیق و پژوهش مستند بلند مسابقه اصلی نیز تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به سید مصطفی حسینی برای مستند بلند «مهدی عراقی را بکش» تعلق گرفت.

جایزه بهترین کارگردانی سینمایی برای حاتمی‌کیا
در بخش فیلم سینمایی مسابقه اصلی که محمدجواد کاسه‌ساز و دکتر کریمی داور، برای اهداء جوایز آن روی سن آمدند، در بخش بهترین کارگردانی فیلم سینمایی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم «خروج» تعلق گرفت.

بهترین فیلمنامه سینمایی برای «۲۳ نفر »
در بخش بهترین فیلمنامه فیلم سینمایی مسابقه اصلی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به مهدی جعفری برای فیلم سینمایی «۲۳ نفر» رسید.

جایزه ویژه هیأت داوران
جایزه ویژه هیأت داوران برای دریافت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی در بخش اصلی مسابقه نیز به «مهرداد خوشبخت» کارگردان فیلم «آبادان یازده ۶۰» اهدا شد.

بهترین فیلم سینمایی
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم سینمایی در بخش اصلی مسابقه به «محمدحسین قاسمی» تهیه کننده فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

بخش فیلم به معنای مطلق
در ادامه جایزه بخش فیلم به معنای مطلق نیز با حضور سید محمد حسینی؛ وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالله باکیده، کارگردان و سینماگر و زابلی‌زاده؛ مدیر شبکه ایران‌کالا فیلم های شبی که ماه کامل شد، نه کوچک نه بزرگ،‌ نامه‌ای از دمشق، ملاقات آخر، چمر سرباز، یادها، جنایت ویژه غیرمعمول آقای جیمز به عنوان نامزدهای این بخش معرفی شدند و در نهایت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به عباس ایمانیان برای « نامه‌ای از دمشق» رسید.