هنروتجربه: الکس گیبنی مستندساز سرشناس و تحسین‌شده با جدیدترین فیلمش با عنوان «دیوانه، نه مجنون» / Crazy, Not Insane در جشنواره فیلم مستند ایدفای ۲۰۲۰ حاضر بود.

گیبنی در این مستندش به سراغ دکتر دوروثی آتناو لوییس، روان‌پزشک مشهور آمریکایی رفته که روی قاتلان زنجیره‌ای بسیاری کار کرده است. لوییس که تخصصش مطالعه آدم‌هایی است که دچار اختلال چندشخصیتی (اختلال تفکیک هویت یا هویت‌پریشی) هستند به این جمع‌بندی رسیده است که اغلب قاتلان بدنام قرن بیستم، از جمله جوئل ریفکین، جوزف پل فرانکلین و آرتور شاوکراس، در دوران کودکی به‌شدت مورد سوءاستفاده قرار گرفتند. گیبنی در این مورد می‌گوید: «آن‌چه در کودکی ما روی می‌دهد می‌تواند تأثیر عمیقی بر شخصیت ما در بزرگسالی داشته باشد.»

گیبنی می‌گوید که هرگز علاقه ویژه‌ای به قاتلان زنجیره‌ای نداشته است و در این پروژه هم ترجیح داده نیمه تاریک روان انسان را بررسی کند تا این‌که به جزییات وحشتناک زندگی و کارهای سوژه‌هایش بپردازد: «چه‌طور می‌توانید روی کسی حساب باز کنید که شما را روی رادیاتور داغ می‌گذارد و پوست‌تان را می‌سوزاند و بعد، شما را به آغوش می‌کشد و می‌گوید چه‌قدر دوست‌تان دارد؟ خیلی از فیلم‌های من درباره آدم‌های به‌اصطلاح خوبی است که کارهای بد انجام می‌دهند».

«دیوانه، نه مجنون» که اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره بین‌المللی مستند کپنهاگن در ماه مارس ۲۰۲۰ بود، هجدهم نوامبر (۲۸ آبان) در «اچ‌بی‌او» به نمایش درآمد.

این رویداد از ۲۶ آبان تا ۱۶ آذرماه ۹۹ در قالب اجرای فیزیکی و آنلاین، در شهر آمستردام پایتخت کشور هلند برگزار می‌شود.

  • ورایتی