هنروتجربه:آلیچه رورواکر کارگردان «لازاروی خوشحال» از فیلم‌های حاضر در هفته فیلم ایتالیا می‌گویداین فیلم می‌خواهد روایت‌گر داستانی میان انسان‌ها و قدرت باشد.

آلیچه رورواکر در یک ویدئوی اختصاصی به بهانه اکران فیلم «لازاروی خوشحال» در هفته فیلم ایتالیا درباره این فیلم و موضوع آن توضیح می‌دهد. او در ابتدا ضمن ابراز خوشحالی از نمایش فیلم «لازاروی خوشحال» درباره داستان آن می‌گوید:« فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که در گذر از روزگار و فراز و نشیب زندگی هرگز عوض نمی شود،چون آدم خوبی است و البته آدمی نیست که به راحتی بتوانیم با او همذات پنداری کنیم. در حقیقت فیلم از بیننده نمی‌خواهد که با لازارو همذات پنداری کندبلکه از مخاطب می‌خواهد تا خوبیش را تماشا کند به عنوان عنصری که ناب مانده و از زمان عبور می‌کند. چیزی که قوی تر از زمان است  ما هر روز این امکان را داریم که خوبی را انتخاب کنیم در حالی که ظاهرا هر روز انتخاب می کنیم، خوب نباشیم، اما خوبی دوباره پاک و بی‌کم و کاست زنده می‌شود. به همین دلیل لازارو هرگز در جریان اتفاقاتی که برایش می‌افتد، تغییر نمی‌کند و قلبش را ذات خوبش را حفظ می‌کند».

این کارگردان در ادامه تاکید می‌کند:«لازاروی خوشحال فیلمی است به دنبال یک خاستگاه مشترک،خاطره‌ای از همان خوبی مورد نظر.اگرچه خیلی سخت است که با لازارو و خوبیش همذات پنداری کنیم اما همه دست‌کم برای چندروز هم که شده در بدو تولد و روزهای اول زندگی این آغوش باز نسبت به جهان را تجربه کرده‌ایم، پس همه با درد و اندوه و دلسوزی آن آغوش باز را که بین همه ما مشترک بود به یاد می‌آوریم.  این فیلم هم‌چنین می‌خواهد روایت‌گر داستانی میان انسان ها و قدرت باشد؛ قدرتی که در ابتدا در شخصیت مارکیز آلفونسینا دلونا نماد پیدا می‌کند اما بعد به یک قدرت پراکنده تبدیل می‌شود که همه‌جا حضور دارد و آدم‌ها را در جنگ با یکدیگر له می‌کند».

آلیچه رورواکر در پایان با آرزوی این‌که تماشاگران از تماشای فیلم لذت ببرند،می‌گوید:«من بسیار فرهنگ، سینما و ادبیات ایران را تحسین می‌کنم و امیدوارم در یک فرصت خوب که روزی از راه می‌رسد، با خیال آسوده بتوانم به ایران سفر کنم».

اولین نمایش «لازاروی خوشحال» سه شنبه ۱۱ آذرماه ساعت ۱۹:۴۰ بود و تکرار آن روز جمعه ۱۴ آذرماه ساعت ۱۹:۵۰ تا ۲۲ است.

هفته فیلم ایتالیا از ۱۱ تا ۱۵ آذرماه ۹۹ مصادف با ۱ تا ۵ دسامبر ۲۰۲۰ از طریق پلتفرم هاشور به صورت آنلاین و رایگان برگزار می شود.