هنروتجربه-فاطمه رستمی :وینچنزو ماررا؛ فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده ایتالیایی به بهانه شرکت در هفته فیلم ایتالیا اوایل اسفندماه ۹۸ به ایران آمد و در کارگاه فیلم‌سازی «سینمای هنری ایران وایتالیا – تولید فیلم مشترک با همراهی بابک کریمی شرکت کرد. این هفته فیلم به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد و ادامه آن این روزها به صورت آنلاین در سایت هاشور در حال برگزاری است. با وینچنزو ماررا که فیلم «تعادل» او در دوره اول هفته فیلم ایتالیا به نمایش درآمد، درباره برپایی این رویداد گفت‌وگویی کرده بودیم که می‌خوانید.

کارگاه فیلم‌سازی «سینمای هنری ایران وایتالیا – تولید فیلم مشترک»

ماررا درمورد برگزاری هفته‌های فیلم و تاثیرات آن باتوجه به قرابت‌های فرهنگی ایران و ایتالیا گفت: «من براین عقیده هستم که می‌توانیم بین سینمای کشورهایی که به نوعی نزدیکی فرهنگی دارند ارتباط برقرار کنیم و هفته‌های فیلم راه خوبی برای ایجاد گسترش ارتباطات بین سینماگران است».

او ضمن تاکید به اهمیت اقتصادی مراودات فرهنگی افزود: «اگر تفاهم‌نامه‌های مشترک بین کشورها در این رویدادها امضا شود قطعا می‌تواند در آینده نتایج درخشانی به دنبال داشته باشد. هفته‌های فیلم جنبه‌های هنری هم دارند و افرادی که در این هفته‌ها حضور دارند می‌توانند از پیامدهای آن بهره‌مند شوند؛ مثلا من به عنوان فیلم سازی که در این رویدادفرهنگی حضور دارم و فیلمی برای نمایش آورده‌ام، می‌توانم عکس‌العمل بینندگان را دریافت کنم و این در کارم اثرگذار است و از داشته‌هایم و بارخوردها در آینده استفاده می‌کنم».

او ادامه داد: «با وجود فاصله جغرافیایی که بین ایران و ایتالیا وجود دارد و به هرحال تفاوت‌هایی که بین ایران و ایتالیا هست، فکر می‌کنم ما مشابهت‌های زیادی داریم که در بستر کاری می‌توان از آن‌ها بهره برد و از طریق همین مشابهت‌ها به هم نزدیک شویم».

کارگردان فیلم «تعادل» درمورد هنروتجربه و تاثیراتی که می‌تواند در نمایش فیلم‌های هنری و تجربی داشته باشد گفت: «فیلم‌های هنری و تجربی در همه‌جای دنیا یه حمایت‌های جدی‌تر و کارشناسانه نیازمند است و موسسه هنر و تجربه ایرانیان هم این مسیر را در پیش‌گرفته و امیدوارم بتواند راهش را قدرتمند ادامه دهد و به سینماگران تجربه‌گرای ایرانی کمک کند و حتی راهی برای همکاری‌های بین‌المللی به کمک هنروتجربه باز شود».