هنروتجربه:ماتزینو مونتیناری منتقد سینما در ویدئویی اختصاصی که در اختیار هنروتجربه قرار گرفته‌، درباره فیلم «مارتین ایدن» به کارگردانی پیترو مارچلو که در هفته فیلم ایتالیا به نمایش درآمد، توضیحاتی را ارائه داده‌است.

او در ابتدای صحبت‌های خود درباره فیلم «مارتین ایدن» عنوان کرد:«فیلم «مارتین ایدن» اقتباسی از یک رمان با همین نام نوشته جک لندن است که در سال ۲۰۱۹ ساخته شده است. این فیلم در بخش رقابتی بینال ونیز معرفی شد و جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای لوکا مارینلی در نقش مارتین ایدن به ارمغان آورد».

این منتقد در ادامه گفت:«برای نقد این فیلم دنبال کردن یک خط سیر واحد خیلی آسان نیست زیرا چه درباره کتاب جک لندن و چه درباره فیلم مارچلو تفسیرهای متعددی می‌توان ارائه داد و پر از نکات مختلف هستند و داستان‌های زیادی را داخل یک داستان جای داده‌اند».

او سپس به تفاوت‌های کتاب و فیلم اشاره داشت از جمله تفاوت اسم زن نقش اصلی فیلم و کتاب و در ادامه در مورد تفاوت لوکیشن‌ها و شهری که بیشترین حضور شخصیت‌های فیلم در آنجا است، گفت:«در کتاب جک لندن این مکان محله اوکلند است یعنی منطقه فقیر نشین سانفراسیسکو اما در فیلم مارچلو، شهری که داستان در آن روایت می‌شود، ناپل است. اگرچه لحظاتی هستند که ناپل خیلی نقش محوری ندارد اما ناپل محل شروع فیلم است».

این منتقد درباره دیگر تفاوت کتاب و داستان افزود:« در فیلم نسبت به کتابی که از آن اقتباس شده است شور عاشقانه کمرنگ‌تر و سبک‌تر است اما این کشش متقابل در هر صورت در مرکز داستان قرار می‌گیرد. این فیلم می‌تواند شما را ترغیب کند که کتاب را بخوانید و برعکس آن نیز امکان‌پذیر است».

ماتزینو مونتیناری در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید دارد:« در فیلم عشق وافر به نویسندگی، به نبوغ و جست‌وجوی استعداد خودش، رفته رفته به موضوع اصلی تبدیل می‌شودکه البته تبعاتی هم در داستان عاشقانه دارد».

و در ادامه درباره فیلم عنوان کرد:«فیلم مانند کتاب، داستان در داستان است و داستان اول که مهم‌ترین بخش است و کل ماجرا را شکل می‌دهد عشق مارتین و الناست. دو شخصیت که کاملا متضاد یکدیگر هستند.مارتین در زندگی‌اش بی‌هدف دنیا را گشته با چیزهای مختلفی آشنا شده و کوله باری از تجربه دارداما نمی‌تواند معنای خاصی به زندگی‌اش بدهد و روز به روز زندگی می‌کند اما النا کاملا نقطه مقابل شرایط او را دارد، خیلی با معلومات است، درس خوانده و مشغول تحصیل است اما تجربه ندارد و سرد و گرم روزگار را نچشیده است، برای همین نمی‌تواند نظریه‌هایش را تکمیل کند و محتوا ببخشد‌. آشنایی این دو با یکدیگر موجب می‌شود هر یک نقطه ضعف دیگری را جبران کنند».

این منتقد در بخش دیگری از صحبت‌هایش مهم‌ترین نکته فیلم مارچلو را این گونه توضیح داد:«همه ما در مقطعی از زندگی از خودمان سوال کرده‌ایم چه کاری بلدیم و اصلا چرا این کار را بلدیم وچه کاری می‌توانم برای پیشرفت‌مان انجام دهیم تا از آنچه هستیم بهتر شویم چرا که بقیه این استعداد ما را قبول ندارند به نظر من این مهم‌ترین نکته فیلم پیترو مارچلو است».

او در پایان امیدوار است که تماشاگران از دیدن فیلم لذت ببرند.