هنروتجربه: هفته فیلم ایتالیا با عنوان «دریچه‌ای به سوی سینمای ایتالیا» از ۱۱ تا ۱۵ آذرماه به همت موسسه هنروتجربه و سفارت ایتالیا برگزار شد. خبرگزاری موج با بررسی میزان استقبال از این هفته فرهنگی گزارشی منتشر کرده است که مشروح آن را می‌خوانید.

در ابتدای این گزارش آمده‌است:«اگر بخواهیم نگاهی به جدول برنامه‌های این هفته داشته باشیم، در اولین روز از برگزاری این رویداد یعنی روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه فیلم «مادرم» به کارگردانی نانی مورتی و فیلم «لازاروی خوشحال» به کارگردانی آلیچه رورواکر در پلتفرم هاشور نمایش داده شد و ۸۳۱ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند.

هم‌چنین جوزپه پرونه سفیر فیلم ایتالیا در تهران که سخنرانی افتتاحیه هفته فیلم ایتالیا را برعهده داشت، در ویدیویی که روز سه شنبه ۱۱ آذرماه در فضای مجازی هنروتجربه منتشر شد، درباره نمایش ۵ فیلم موثر و معاصر ایتالیایی در این هفته و روابط قوی و نزدیک سینمای ایتالیا و ایران سخن گفت. جعفر صانعی مقدم مدیرعامل هنروتجربه نیز در پیامی بر اهمیت روابط فرهنگی بین کشورهای صاحب سینما تاکید کرد.

آلیچه رورواکر کارگردان «لازاروی خوشحال» نیز که فیلمش در اولین روز این هفته نمایش داده شد در ویدیویی اختصاصی که در اختیار هنروتجربه قرار داده بود، علاوه بر توضیحاتی درباره داستان فیلمش از علاقه خود به سینما و ادبیات ایران صحبت کرد».

و در ادامه این گزارش به برنامه‌های دیگر روزهای هفته فیلم ایتالیا اشاره شده‌است:«جاده نفت به کارگردانی برناردو برتولوچی و فیلم «جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند» به کارگردانی والنتینا پدیچینی از جمله فیلم‌هایی بودند که روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه اکران شدند و ۷۵۱ نفر این فیلم‎ها را تماشا کردند.در این روز نیز تیتزیانا لو پورتو منتقد ایتالیایی در ویدیویی اختصاصی که در اختیار هنروتجربه قرار داده بود درباره فیلم «جاده نفت» برناردو برتولوچی که در ایران فیلمبرداری شده است، سخن گفت. هم‌چنین جورجیو گوستی دیگر منتقد ایتالیایی در ویدیویی که به صورت اختصاصی در اختیار هنروتجربه قرار داده بود، از والنتینا پدیچینی فیلم‌ساز جوان ایتالیایی که فیلمش در دومین روز از هفته فیلم ایتالیا نمایش داده شد، صحبت کرد.

در سومین روز از برگزاری این رویداد یعنی روز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه ۷۱۰ نفر به تماشای فیلم‌های «مارتین ایدن» به کارگردانی پیترو مارچلو و «مادرم» به کارگردانی نانی مورتی از سایت هاشور نشستند.البته از روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه فرصت مجددی برای نمایش فیلم‌های این هفته فراهم شده بود.

روز جمعه ۱۴ آذرماه نیز فیلم‌های «جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند» به کارگردانی والنتینا پدیچینی و «لازاروی خوشحال» به کارگردانی آلیچه رورواکر نمایش داده شد که ۹۱۰ نفر تماشاگر داشت و بیشترین بازدید در این هفته را به خود اختصاص داد.

همچنین در روز شنبه ۱۵ آذر یعنی آخرین روز از برگزاری این رویداد فیلم‌های «جاده نفت» به کارگردانی برناردو برتولوچی و فیلم «مارتین ایدن» به کارگردانی پیترو مارچلو اکران شدند و ۵۰۵ نفر ۲ فیلم اکران شده در آخرین روز از هفته فیلم ایتالیا را تماشا کردند».

در پایان این گزارش به آمار کلی مخاطبان هفته فیلم ایتالیا اشاره شده است:« در نهایت جمع آمار مخاطبان این برنامه ۵ روزه ۴۱۸۲ نفر بود که فیلم‌های این رویداد را تماشا کردند و بیش از ۱۳ هزار نفر مخاطب ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی هنروتجربه بوده‌اند».