هنروتجربه: آیین بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید سینمای ایران، در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برگزار می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی جشنواره سینما حقیقت، آیین بزرگداشت این دوره‌ سینماحقیقت به ذکر نام و خاطره‌ زنده‌یادان استاد منوچهر طیاب، خسرو سینایی، اکبر عالمی و حمید سهیلی اختصاص یافته است که امسال به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

منوچهر طیاب سال ۱۳۱۶ در تهران بدنیا آمد. او دانش‌آموخته‌ رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش بود.طیاب از سال ۱۳۴۲ با ساخت فیلم «سفال» به حرفه‌ مستندسازی روی آورد و طی ۵۷ سال فعالیت مداوم، نزدیک به ۱۰۰ فیلم ارزشمند میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد. طیاب شهریورماه ۹۹ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان، در شهر وین اتریش درگذشت و در آرامگاه مرکزی این شهر به خاک سپرده شد.

خسرو سینایی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر ساری؛ نویسنده، کارگردان سینما، مستندساز و آهنگساز ایرانی، در کارنامه‌ هنری خود آثاری چون«هیولای درون»، «مرثیه گمشده»، «یار در خانه»، «در کوچه‌های عشق»، «عروس آتش»، «گفتگو با سایه»، «مثل یک قصه»،«جزیره رنگین» ،مستندهای «میان سایه و نور» و «عبور از نمی‌دانم» بوده است.سینایی که از بیماری کمردرد و عفونت داخلی رنج می‌برد، پس از بستری شدن در بیمارستان و عمل مهره‌های کمر، به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، در مرداد ۹۹ جان به جان آفرین سپرد.

اکبر عالمی متولد سال ۱۳۲۴ در شهر اهواز و فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان بود.او در عرصه‌ مستندسازی، بیشتر در زمینه‌ ساخت مستندهای صنعتی فعالیت داشت و بیش از ۳۰ اثر مستند صنعتی را برای صنایع داروسازی، پتروشیمی، نساجی و… کارگردانی و تهیه کرد.عالمی مجری و کارشناس برنامه‌های موفق تلویزیونی «آن روی سکه» و «هنر هفتم» نیز بود.او در زمینه‌ سینمای انیمیشن نیز فعال بود و مدیریت گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده هنر و معماری و دانشگاه هنر را نیز برعهده داشت.عالمی مهرماه ۹۹ در حالی که مشغول ساخت مستندی با موضوع کرونا بود، به دلیل ابتلا به این ویروس درگذشت.

حمید سهیلی مظفر سال ۱۳۲۷ در تهران متولد شد و در طول ۴۰ سال فعالیت فرهنگی، هنری، بیش از یکصد مستند ایران‌شناسی را تهیه و کارگردانی کرد.او در دوره‌ی فیلمسازی خود، به همکاری با برخی بزرگان هنر ایران نظیر بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، آیدین آغداشلو، نادر ابراهیمی، اسماعیل میرفخرایی و… پرداخته بود.سال ۱۳۹۸ مجموعه ۳۳ قسمتی «معماری ایرانی» حمید سهیلی که طی سال‌های ۶۲ تا ۷۱ ساخته شده بود، توسط یونسکو ثبت جهانی شد.این مستندساز باسابقه‌ میراث فرهنگی ایران، پس از یک دوره طولانی بیماری دیابت، شامگاه سی‌ام شهریورماه ۹۸ به دیار باقی شتافت.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۲۵ آذر تا ۲ دی‌ماه ۹۹ و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.