هنروتجربه: مستند««کیارستمی و عصای گمشده»به همراه آثار دیگری از سینمای ایران در «نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکای بنگلادش» به نمایش درمی‌آید.

مستند««کیارستمی و عصای گمشده»به کارگردانی محمودرضا ثانی و تهیه‌کنندگی بهروز نشان که در هنروتجربه بر پرده رفته‌است،در بخش سینمای جهان جشنواره بین‌المللی داکا حضور دارد. این مستند روایتی از نوع نگاه کیارستمی به زندگی و سینما است.

فیلم سینمایی «گورکن» به کارگردانی کاظم ملایی و به تهیه‌کنندگی سینا سعیدیان از دیگر آثاری است که در ادامه حضور بین‌المللی خود در بخش سینمای جهان «نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا» در کشور بنگلادش به نمایش در می‌آید.

جشنواره بین‌المللی فیلم داکا یکی‌ از جشنواره‌های مهم جنوب آسیاست که از سال ۱۹۹۲ میلادی با همکاری انجمن فیلم رنگین کمان و با شعار «فیلم بهتر، مخاطب بهتر و جامعه بهتر» فعالیت خود را آغاز کرده است.

نوزدهمین دوره این جشنواره با نمایش ۲۲۶ فیلم از کارگردانان ۶۰ کشور جهان در بخش‌های مختلفی همچون مسابقه آسیا، سینمای جهان، گذشته‌نگر، بزرگداشت، پانورامای بنگلادش، فیلمسازان زن، فیلم‌های کودکان، سینمای معناگرا و آثار کوتاه و مستقل برگزار خواهد شد.

از دیگر اثار ایرانی حاضر در این رویداد سینمایی می‌توان به فیلم‌های «دوزیست» (برزو نیک‌نژاد)، «گربه سیاه» (کریم امینی)، «سینما شهر قصه» (کیوان علی‌محمدی) اشاره داشت که در بخش «سینمای جهان» این جشنواره به نمایش درمی‌آیند.

«جنایت بی‌دقت» (شهرام مکری)، «ناگهان درخت» (صفی یزدانیان) و «کشتارگاه» (عباس امینی) در بخش «مسابقه آسیا» و فیلم‌های «من اینجا هستم» (عباس امینی)، «دیاپازون» (حامد تهرانی)، و مستند «سایه‌های بی‌خورشید» (مهرداد اسکویی) نیز در بخش «سینمای معناگرا» روی پرده می‌روند.

هم‌چنین در بخش «سینمای کودکان» فیلم‌های «دختر آبی» (کیوان مجیدی)، «قطار آن شب» (حمیدرضا قطبی)، «فرزند زمین» (مژگان بیات) و «اقیانوس پشت پنجره» (بابک نبی‌زاده) و در بخش «فیلمسازان زن» «بندربند» (منیژه حکمت) و در بخش «بزرگداشت یک فیلمساز» نیز پنج فیلم از پوران درخشنده به نمایش گذاشته خواهد شد.

نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا با نمایش ۳۵ فیلم سینمایی و کوتاه از ایران، از ۲۷ دی تا ۵ بهمن ماه سال جاری (۱۶ تا ۲۴ ژانویه سال ۲۰۲۱) به صورت ترکیبی (فیزیکی و آنلاین) در شهر داکا پایتخت کشور بنگلادش برگزار خواهد شد.