هنروتجربه: کیم کی‌ دوک، کارگردان اهل کره جنوبی که خرس طلایی جشنواره برلین و  شیر طلای جشنواره ونیز در کارنامه خود دارد بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. 

کیم کی دوک، در کشور لتونی، به خاطر مشکلات پیش آمده به دلیل ابتلا به کووید ۱۹، امروز صبح (جمعه ۲۱ آذر) در سن ۵۹ سالگی جان خود را از دست داد.این فیلم‌ساز به این کشور سفر کرده بود تا خانه‌ای بخرد و مجوز سکونت دریافت کند.
کیم کی دوک که در سال ۱۹۶۰ در بونگوا واقع در کره‌جنوبی به دنیا آمده بود، خودش را به عنوان سازنده فیلم‌های  اغلب تیره و بحث‌برانگیز جا انداخته بود که در فستیوال‌های بین‌المللی بسیاری دیده شدند.نخستین ساخته این کارگردان، «کروکودیل»، محصول سال ۱۹۹۶ در کره با واکنش‌های خوبی مواجه شد و در فستیوال‌های اروپایی به نمایش درآمد.فیلم «جزیره» او در سال ۲۰۰۰، به خاطر خشونت شدید و محتوای تیره‌اش شناخته شد. این روند در تمام آثار او دیده می‌شود و در این فیلم هم این کارگردان از صحنه‌هایی از خشونت علیه حیوانات که به گفته خودش واقعی بودند، استفاده کرده است. این فیلم در کره با واکنش‌های منفی مواجه شد و در سطح بین‌المللی سر و صدا کرد،حتی در فستیوال ونیز باعث شد حال چند نفر به هم بخورد و غش کنند. این فیلم در فستیوال‌های تورنتو و ساندنس هم پخش  و در سطح بین‌المللی توزیع شد. البته این فیلم  محتوایش، نتوانست در بریتانیا اجازه پخش بگیرد.اما شاید فیلمی که بیشتر باعث شهرتش شد، «بهار، تابستان، پاییز، زمستان… و بهار» محصول سال ۲۰۰۳ باشد که داستان یک صومعه بودیست‌ها را تعریف می‌کند که در جنگلی آرام روی یک دریاچه شناور است.
فیلم «دختر بخشنده» او، در سال ۲۰۰۴ دربرلیناله نمایش داده شد و توانست جایزه خرس طلایی را از آن خود کند. در همان سال  «۳- آهن» این کارگردان جایزه شیرنقره‌ای ونیز را دریافت کرد. او در سال ۲۰۱۲ شیر طلایی جشنواره ونیز را برای«پیتا» به دست آورد.