هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: کمپانی «برادران وارنر» هفته گذشته اعلام کرد که احتمالاً تمام فیلم‌های اکران ۲۰۲۱ خود را هم‌زمان به صورت دیجیتال در «اچ‌بی‌او مکس» هم برای ۳۱ روز نمایش در سالن‌های سینما عرضه خواهد کرد.

این خبر ناگهانی حسابی جنجال‌آفرین شد و کریستوفر نولان در واکنش شدید به این تصمیم گفت: «خوش‌حال است که «« Tenet/اعتقاد»» بخشی از این آشفته‌بازار نیست.» از سوی دیگر، یکی از مسئولان وارنر گفت که عملکرد ضعیف «اعتقاد» در گیشه سینماهای آمریکا باعث این تصمیم بوده است. در این شرایط، حالا خبر رسیده که دنی ویلنو مقاله‌ای در وب‌سایت «ورایتی» منتشر کرده و در آن از الگوی عرضه هم‌زمان وارنر انتقاد کرده است.

ویلنو نوشته است: «در چنین تصمیمی، ذره‌ای عشق به سینما یا تماشاگران وجود ندارد. مسأله فقط بقای یک غول پخش مجازی است که در حال حاضر بدهی نجومی‌ای بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار دارد. پس با این‌که «دون» فیلمی برای سینما و تماشاگران است، کمپانی AT&T (بزرگ‌ترین شرکت مخابرات و… آمریکا) می‌خواهد در وال استریت زنده بماند! و چون راه‌اندازی «اچ‌بی‌او مکس» تا این‌جا یک شکست بوده، این کمپانی تصمیم گرفته است کل فیلم‌های وارنر را در تلاشی ناامیدانه به منظور جلب توجه تماشاگران قربانی کند.»

ویلنو در ادامه می‌افزاید: «برگشت ناگهانی «برادران وارنر» از خانه‌ای ایده‌آل برای فیلم‌سازان به کمپانی‌ای در روزگار نو که به سینماگران کاملاً بی‌توجه است، برای من امری بدیهی است. فیلم‌سازی یک همکاری است و متکی به اعتماد دوطرفه؛ که برادران وارنر اعلام کردند دیگر به آن پای‌بند نیستند… طرح این بود که «دون» با تأخیری یک‌ساله در ماه اکتبر ۲۰۲۱ روانه اکران شود؛ زمانی که واکسیناسیون به جایی رسید و ما توانستیم ویروس را پشت سر بگذاریم. علم می‌گوید تا پاییز سال بعد همه چیز به شکل عادی و طبیعی‌اش برمی‌گردد».

ویلنو در بخش دیگری از نوشته خود آورده است: «سرویس‌های پخش مجازی و آنلاین می‌توانند محتوای فوق‌العاده‌ای تولید کنند ولی نه فیلم‌هایی در حد و اندازه «دون»؛ تصمیم برادران وارنر به این معنی است که «دون» شانس موفقیت مالی در گیشه را ندارد و دست‌آخر دزدان فیلم‌ها موفق خواهند شد تا نسخه‌های آن را خیلی زود پخش کنند. استودیو با این تصمیمش به‌سادگی فرنچایز «دون» را از بین برد و دیگر نمی‌شود به ساخت دنباله‌ها و قسمت‌های بعد فکر کرد. جان اِستن‌کی از AT&T گفته اسب پخش مجازی از اصطبل خارج شده است. در حقیقت، خارج شده تا به کشتارگاه فرستاده شود».

دنی ویلنو دومین فیلم‌ساز مطرحی است که با کمپانی وارنر تازگی همکاری کرده و حالا به این تصمیم واکنش جدی نشان داده است. اولین فیلمی که با الگوی پخش هم‌زمان محک زده می‌شود، «واندر وومن ۱۹۸۴» است که از ۲۵ دسامبر (پنجم دی) توأمان با نمایش عمومی‌اش از «اچ‌بی‌او مکس» عرضه خواهد شد.

  • ایندی‌وایر