هنروتجربه: به مناسبت برگزاری بخش «چشم‌انداز سینمای مستند شیلی» در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مدیر مرکز مستند شیلی پیامی درباره سینمای مستند این کشور منتشر کرد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، به مناسبت برگزاری بخش «چشم‌انداز سینمای مستند شیلی» در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت که طی آن پنج فیلم از آثار برجسته‌ مستندسازان شیلیایی به نمایش گذاشته می‌شود، دیگو پینو آنگویتا مدیر مرکز مستند شیلی پیامی درباره سینمای مستند این کشور منتشر کرد.

در متن پیام مدیر شیلی‌داک Chiledoc آمده است: «سینمای مستند، هنری است که توسط آن نگاهی به خودمان می‌کنیم تا درباره تاریخ و هویت‌مان تاملی کنیم. از نقطه‌نظر تاریخی در شیلی، این مستندها بخشی از فرآیندهای اجتماعی و سیاسی بوده‌اند که در جستجوی راهی برای تامل درباره خودمان و همچنین برای ساختن جامعه‌ای بهتر و عادلانه‌تر است. امروز که شیلی در برهه‌ مهمی از نظر تحولات اجتماعی قرار دارد، سینمای مستند همچون پنجره‌ای است که می‌توان از طریق آن هویت خود را به تماشا بنشینیم و در عین حال از دنیا دعوت کنیم که از داستان ما آگاه شده و در این تحول اقدامی انجام دهند و به ما بپیوندند. امروز قدرت ما در روایات ما، بیانگر این واقعیت است که ما به عنوان مستندسازان شیلیایی به طور جمعی کار می‌کنیم. ما بخشی از ملتی هستیم که مبارزه می‌کند و تنوع و تفاوت‌های ما بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست».

در بخش «چشم‌انداز سینمای مستند شیلی» جشنواره سینماحقیقت، پنج مستند شیلیایی «پیمان آدریانا» اثر لیسِت اوروزکو، «دیگری» اثر فرانچسکو برمخو، «ساختمان شیلیایی» اثر ماکارنا آگویلو، «هایدی و ماهی پرنده» اثر پاچی باستوس، «هرگز از کوه پروینسیا بالا نرفته‌ام» اثر ایگناسیو آگوئرو به نمایش گذاشته می‌شود.در بخش نمایش‌های ویژه جشنواره سینماحقیقت نیز فیلم «رشته کوه رویاها» ساخته پاتریسیو گازمن مستندساز مشهور کشور شیلی به نمایش درمی‌آید.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۲۵ آذر تا ۲ دی‌ماه ۹۹ به صورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.