هنر و تجربه: «نورثمن» / The Northman سومین فیلم بلند رابرت اگرز پس از آثار مستقل و تحسین‌شده «ساحره» / The Witch و «فانوس دریایی» / The Lighthouseدر مقام کارگردان است.

این فیلم تاریخی که ترکیب پرستاره‌ای شامل الکساندر اسکاشگورد، نیکول کیدمن، آنیا تیلرجوی، ویلم دفو، بیورک، ایتن هاک و… دارد، در ایسلند پایان سده دهم و دوران وایکینگ‌ها می‌گذرد. اگرز فیلم‌نامه را که هنوز جزییات داستانی‌اش منتشر نشده، با همکاری شاعر و رمان‌نویس ایسلندی، شیون، نوشته است.فیلمبرداری این فیلم که ابتدا قرار بود از ماه مارس آغاز شود ،ولی به خاطر شیوع جهانی کرونا اواخر تابستان در ایرلند شروع  و هفته گذشته به پایان رسید.

اگرز در جریان گفت‌وگوی چند ماه پیش خود با «فیلم ایندپندنت» از «نورثمن» به عنوان جاه‌طلبانه‌ترین فیلمش تا امروز نام برد. نیکول کیدمن در گفت‌وگوی ماه اکتبر خود و پیش از فیلم‌برداری صحنه‌های نقش مکمل‌اش در فیلم، حسابی ابراز هیجان و علاقه کرده بود و از غوغای درونش گفته بود. آنیا تیلرجوی هم که با درخشش در اولین فیلم اگرز با نام «ساحره» خود را مطرح کرد و در ماه‌های اخیر هم با سریال کوتاه «گامبی وزیر» / The Queen’s Gambit در کانون توجه قرار گرفته است، در خصوص این همکاری گفته بود: «رابرت و من خیلی پیش از این همکاری‌های سینمایی با هم دوست بودیم؛ اما یک فرصت دیگر برای خلق اثری هنری در کنار هم شگفت‌انگیز است».

هنوز تاریخ عرضه و نمایش «نورثمن» اعلام نشده است.

  • ایندی‌وایر