هنروتجربه: مرتضی پورصمدی فیلم‌بردار سینمای ایران معتقد است فرشاد فداییان با کوله باری از فلسفه، شعر، عکاسی و موسیقی و به روز بودن در سینمای جهان در طول بیش از نیم قرن به او توانمندی، ذهن و تخیل بسیاری بخشیده است.

مراسم نکوداشت فرشاد فداییان مستندساز، فیلم‌ساز و عکاس امسال در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت برگزار می‌شود. مرتضی پورصمدی مدیر فیلم‌برداری سینمای ایران با اشاره به فعالیت‌های فرشاد فداییان در حوزه سینمای مستند،به مهر گفت: «فداییان از جهان فلسفه به سینما آمد، در رشته فلسفه تحصیل کرده بود و با این آغاز وارد عرصه سینما شد».

او افزود: «فداییان دستی هم در شعر و شاعری دارد. او موسیقی ایرانی و کلاسیک را بسیار خوب می‌شناسد و به موسیقی نواحی و اقوام مختلف تسلط دارد. فداییان در این سال‌ها عکاسی را به شکلی جدی ادامه داده و عکاس چیره‌دستی به شمار می‌آید».

فیلم‌بردار فیلم سینمایی «شبانه روز» بیان کرد: «او اهل سفر است و این موضوع در جهان مستند بسیار ارزشمند و مهم است. فرشاد فداییان مسافر جستجوگر و تیزبینی است. ویژگی اخلاقی خاص او توانمندی در ایجاد رابطه با مردم عادی است، مردمی که بعدها شاید سوژه فیلم‌هایش باشند».

پورصمدی در پایان گفت: «کوله باری از فلسفه، شعر، عکاسی و موسیقی و به روز بودن در سینمای جهان در طول بیش از نیم قرن به او توانمدی، ذهن و تخیل بسیاری بخشیده است. در نتیجه محصول این صیقل‌خوردن‌ها در این سال‌ها او را صاحب سبک و نگاهی ویژه در کارهایش کرده که به هیچ‌کس جز خود او شبیه نیست.»