هنروتجربه: انیمیشن «شهر اشباح» به کارگردانی هایائو میازاکی که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ ژاپن بود،  برای اولین بار مرز فروش۳۰۰ میلیون دلاری را هم شکست.

به گزارش سایت هنرروتجربه به نقل از ورایتی، شرکت توهو توزیع‌کننده انیمیشن «شهر اشباح/ Spirited Away » محصول سال ۲۰۰۱ به کارگردانی هایائو میازاکی از فروش بالای ۳۰۰ میلیون دلار این فیلم خبر داد. «شهر اشباح» که به تازگی و پس از ۱۹ سال از اکران اولیه خود بار دیگر بر روی پرده سینماهای ژاپن رفت و با فروش ۸.۵ میلیون ، برای اولین بار در تاریخ ژاپن ازمرز   ۳۰۰ میلیون دلار فروش گذر کرد.

انیمه «شهر اشباح/ Spirited Away» به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران بهترین انیمیشن تاریخ محسوب می‌شود . نیویورک تایمز در فهرست بهترین فیلم‌های قرن ۲۱ تاکنون، انیمه «شهر اشباح» را به عنوان دومین فیلم انتخاب کرد و موسسه the British Film در لیست ۵۰ تایی بهترین انیمیشن‌ها، «شهر اشباح» را در میان اولین‌های این لیست قرار داد. این انیمیشن درباره دختری ۱۰ ساله است که با نقل مکان خانواده‌اش به حومه شهر، در دنیایی سرگردان می‌شود که توسط الهه‌ها، جادوگرها، و هیولاها اداره می‌شود، جایی که انسان‌ها به شکل حیوانات در می‌آیند.