هنر و تجربه: «اِرویگ و ساحره» / Earwig and the Witch نخستین انیمیشن رایانه‌ای بلند استودیوی جیبلی  به کارگردانی گورو میازاکی، پسر هایائو میازاکی افسانه‌ای است.

«ارویگ و ساحره» قرار است به زبان انگلیسی اکران و عرضه شود تا بتواند در رقابت‌های فصل جوایز و اسکار پیش رو شرکت کند. این فیلم از سی‌ام دسامبر (دهم دی) در ژاپن به صورت مجازی پخش می‌شود و اوایل ۲۰۲۱ هم قرارست در سینماهای آمریکای شمالی روی پرده برود. «ارویگ و ساحره» که یکی از آثار انتخابی جشنواره کن ۲۰۲۰ بود، بر اساس رمانی مخصوص کودکان به همین نام از دیانا وین جونز شکل گرفته است.

داستان درباره ارویگ است، دخترکی که در یک پرورشگاه انگلیسی در حومه شهر بزرگ می‌شود و اصلاً نمی‌داند که مادرش قدرت‌های جادویی دارد. زندگی او زمانی ناگهان تغییر می‌کند که مجبور به زندگی با یک ساحره خودخواه، بِلا یاگا، و دستیارش می‌شود؛ اما ارویگ که دختر سرسختی است، دست به کار می‌شود تا به رازهای سرپرستان تازه‌اش پی ببرد و در این راه، دنیایی از طلسم‌ها و معجون‌ها را کشف می‌کند؛ و همین طور ترانه‌ای اسرارآمیز که کلید افشای هویت مخفی خانوادگی اوست.

ریچارد ای. گرنت، کیسی مازگِراوز و دن استیونز از صداپیشگان نسخه انگلیسی هستند .کیسی مازگراوز، برنده شش جایزه گرمی، نسخه انگلیسی ترانه «مزاحمم نشو» را هم کار می‌کند.

  • ایندی‌وایر