هنروتجربه: برنامه‌های جدید هفتادویکمین جشنواره فیلم برلین اعلام شد و برلیناله در دو مرحله برگزار می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه، افزایش قربانیان کووید-۱۹ در آلمان باعث شد مدیران جشنواره برلین در برنامه‌های خود تجدید نظر کنند. طبق اعلام جدید مدیران جشنواره برلین از ۱ تا ۵ مارس (۱۱ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۹)، فیلم‌های بخش رسمی به‌صورت آنلاین برای دست‌اندرکاران فیلم نمایش داده می‌شود، و بازار فیلم اروپا نیز در قالب آنلاین برپا خواهد شد.

طبق  این برنامه ، هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم برلین در ماه ژوئن ۲۰۲۱برای عموم به‌صورت فیزیکی برگزار می‌شود. برنامه جشنواره برلین در ماه فوریه منتشر می‌شود. داوران بخش مسابقه بین‌الملل در ماه مارس فیلم‌ها را در برلین می‌بینند و برندگان جوایز را انتخاب می‌کنند. برنده‌ها و منتخبی از فیلم‌ها در ژوئن (۱۱خرداد تا ۹تیر ۱۴۰۰)در برلین به تماشاگران عرضه می‌شوند.

ماریته ریسنبیک مدیر اجرایی جشنواره فیلم برلین با اشاره به این که بسیار علاقمند بودند جشنواره کاملا حضوری برگزار شود گفت: « موقعیت فعلی اجازه برگزاری جشنواره به‌صورت فیزیکی در فوریه را نمی‌دهد».کارلو شاتریان مدیر هنری جشنواره هم توضیح داد: «ناچار بودیم این دوره جشنواره را در دو مرحله برگزار کنیم. در ماه مارس، نمایندگان صنعت فیلم به صورت آنلاین حضور خواهند داشت  و می‌توانند از انتخاب‌های ما حمایت کنند، تابستان آینده هم، تماشاگران ما قادر خواهند بود از فیلم‌سازان و عوامل فیلم‌ها در سالن‌های سینما، تقدیر کنند».

جشنواره برلین ۲۰۲۰ در بهمن ماه سال ۱۳۹۸، میزبان ۱۵۵۱۸ مهمان از ۱۳۲ کشور بود که شامل ۳۴۴۷ خبرنگار از ۸۲ کشور هم می‌شد .در آن جشنواره   ۴۷۹٫۳۶۵ بلیت فروخته شد. ۳۶۱ فیلم در قالب برنامه جشنواره نمایش داده شد و به‌موازات آن ۷۳۲ فیلم در بازار فیلم اروپا حضور پیدا کردند. برای تماشاگران عادی ۱۵ سالن سینما و درمجموع ۲۹ سالن برای نمایش فیلم‌ها در نظر گرفته شده بود که با سالن‌های مخصوص بازار فیلم، درمجموع ۴۰ سالن به نمایش فیلم‌ها اختصاص داشتند.

مدیران برلیناله ابتدا برنامه‌ریزی کرده بودند دوره هفتادویکم را در ماه آوریل به‌صورت فیزیکی برگزار شود، اما دولت آلمان که بخش زیادی از هزینه این رویداد را تأمین می‌کند حاضر نشد در شرایطی که مشخص نیست تا آن زمان اوضاع کووید-۱۹ بهبود پیدا کند، زیر بار هزینه‌های برگزاری جشنواره برود. بودجه  برلیناله  ۲۰۲۰ حدود ۳۳ میلیون دلار بود.

ورایتی

برچسب‌ها: