هنر و تجربه: نومی راپاس که با سه‌گانه «هزاره» و ایفای نقش لیزبت سالاندر به عنوان بازیگری جهانی مطرح شد، نقش اصلی اقتباس تازه علی عباسی از «هملت» ویلیام شکسپیر را بازی خواهد کرد.

علی عباسی که با فیلم تحسین‌شده «مرز» / Border 2018(برنده جایزه نوعی نگاه جشنواره کن) بیش‌تر شناخته می‌شود، فیلم‌سازی سوئدی-دانمارکی-ایرانی است که اولین فیلم بلندش را در سال ۲۰۱۶ با نام «شلی» / Shelley را با ادای دین به «بچه رزمری» (رومن پولانسکی، ۱۹۶۸) ساخت که در بخش پانورامای جشنواره برلین روی پرده رفت.

«هملت» همکاری دوباره عباسی را با تهیه‌کنندگان «مرز»، یعنی کمپانی «مِتا فیلم» دانمارک، رقم می‌زند. شی‌اون، شاعر و رمان‌نویس ایسلندی، در حال نگارش فیلم‌نامه است و فیلم‌برداری قرارست در پاییز ۲۰۲۱ انجام شود. راپاس به این همکاری چنین واکنش نشان داده است: «هملت یک پروژه رویایی است در ناب‌ترین و بالقوه‌ترین حالت ممکن. در تمام طول کارنامه بازیگری‌ام در انتظار و آرزوی چنین فرصتی بوده‌ام. این حرف‌ها را همان قدر که با اتکا به مصالح داستانی می‌زنم، با توجه به  همکاری خلاقه و ترکیب سازندگان فیلم هم می‌گویم. علی، شی‌اون و کمپانی متا، برای من بالاترین سطح خلاقیت را دارند».از  جمله آثار موفق راپاس در سال‌های اخیر می‌توان به «پرومته» و «بیگانه: کاوننت» هم اشاره کرد.

اظهار نظر جالب علی عباسی هم چنین است: «شکسپیر داستان «هملت» را از ما دزدید. حالا نوبت ماست که دوباره آن را پس بگیریم و نسخه‌ای دیوانه‌وار و آن قدر خونین بسازیم که او در گور تکانی بخورد. بیایید «هملت» را دوباره فوق‌العاده کنیم!»

  • ورایتی