هنر و تجربه: فیلم ترسناک کلاسیک ویلیام فریدکین با عنوان «جن‌گیر» / Exorcist محصول ۱۹۷۳،  همچنان خبرساز است و پس از پنج فیلم و یک سریال لغوشده، هنوز اخباری درباره تولید فیلم‌های مرتبط به آن منتشر می‌شود.

جدیدترین نمونه با خبری شروع شد که ماه اوت (مرداد-شهریور) منتشر شد و از بازسازی فیلم اصلی می‌گفت و این‌که برای سال ۲۰۲۱ روی پرده سینماها می‌رود؛ اما فریدکین ، در توییترش اعلام کرده است که اگر فیلمی هم در دست تولید است او نقشی در پروژه‌اش ندارد: «در سایت «آی‌ام‌دی‌بی» شایعه‌ای منتشر شده که من درگیر تولید و ساخت نسخه جدیدی از «جن‌گیر» هستم. این شایعه نیست، دروغ محض است. پول یا انگیزه کافی برای انجام دادن این کار توسط من در این دنیا وجود ندارد». آخرین فیلم مجموعه «جن‌گیر» را پل شریدر با عنوان «قلمرو: سرآغازی بر جن‌گیر» / Dominion: Prequel to the Exorcist ساخت که در سال ۲۰۰۵ به نمایش درآمد.

البته آخرین اثر کارنامه ویلیام فریدکین هم بی‌ارتباط با «جن‌گیر» نیست! مستندی با عنوان «شیطان و پدر آمورث» / The Devil and Father Amorth محصول ۲۰۱۷ درباره یک کشیش، پدر گابریل آمورث، که نهمین جن‌گیری خود را روی یک زن ایتالیایی اجرا می‌کند. ناگفته نماند که امسال هم الکساندر او فیلیپ مستندی با نام Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist ساخته است که نگاهی تمام‌عیار به ساخت فیلم اصلی فریدکین دارد.

  • ایندی‌وایر