هنروتجربه: اعضای انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس (LAFCA)، یکی از مهم‌ترین گروه‌ها در فصل جوایز سینمایی در مراسمی آنلاین بهترین‌های سال ۲۰۲۰ را انتخاب کردند.

این گروه «تبر کوچک» مجموعه‌ای شامل پنج فیلم به کارگردانی استیو مک‌کویین سینماگر برنده اسکار (۱۲ سال بردگی) را به‌عنوان بهترین فیلم سال برگزید.«سرزمین آواره‌ها» به کارگردانی کلویی ژائو انتخاب دوم انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس در بخش بهترین فیلم بود.

«تبر کوچک» شامل فیلم‌های «مانگرو» (Mangrove)، «راک عشاق» (Lovers Rock)، «قرمز، سفید و آبی» (Red, White and Blue)، «الکس ویتل» (Alex Wheatle) و «آموزش» (Education) است که داستان آن‌ها در فاصله دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ روی می‌دهد و هر یک داستانی متفاوت از مهاجران هند غربی (یک منطقه از شمال اقیانوس اطلس در دریای کارائیب) در لندن را بازگو می‌کند.

«تبر کوچک» به‌جز جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین فیلم‌برداری (شابیر کرچنر) را هم برد و مک‌کویین ۵۱ ساله انتخاب دوم LAFCA در بخش بهترین کارگردان بود.

در این مراسم مجازی جایزه بهترین کارگردان سال هم نصیب ژائو برای «سرزمین آواره‌ها» شد.

ژائو پیش از این،از سوی منتقدان فیلم نیویورک هم به عنوان بهترین کارگردان سال ۲۰۲۰ معرفی شد. «سرزمین آواره‌ها» سپتامبر پیش جایزه شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره ونیز را برد و بعد در جشنواره فیلم تورنتو جایزه فیلم برگزیده تماشاگران یا جایزه انتخاب مردم را از آن خود کرد.

چادویک بوزمن که تابستان امسال در ۴۳ سالگی از دنیا رفت، برای بازی در فیلم «پشت سیاه ما رِینی» به کارگردانی جرج سی. وولف، به عنوان بهترین بازیگر مرد سال انتخاب شد. او در جوایز حلقه منتقدان فیلم نیویورک هم برای بازی در «۵ هم‌خون» ساخته اسپایک لی بهترین بازیگر مرد مکمل معرفی شد.

گِلین تِرمن، هم‌بازی ۷۳ ساله بوزمن در «پشت سیاه ما رِینی» جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را کسب کرد. یون یو چان برای بازی در «میناری» به کارگردانی لی آیزاک چانگ، جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را برد.

انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس سال گذشته فیلم کره‌ای «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو را به‌عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد.

اسامی برندگان جوایز انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس در سال ۲۰۲۰

بهترین فیلم: «تبر کوچک» (Small Axe) به کارگردانی استیو مک‌کویین / انتخاب دوم: «سرزمین آواره‌ها» (Nomadland) به کارگردانی کلویی ژائو

بهترین کارگردان: کلویی ژائو برای «سرزمین آواره‌ها» / انتخاب دوم: استیو مک‌کویین برای «تبر کوچک»

بهترین بازیگر مرد: چادویک بوزمن برای «پشت سیاه ما رِینی» (Ma Rainey’s Black Bottom) / انتخاب دوم: ریز احمد برای «صدای فلز» (Sound of Metal)

بهترین بازیگر زن: کری مالیگان برای «زن جوان امیدوارکننده» (Promising Young Woman) / انتخاب دوم: وایولا دیویس برای «پشت سیاه ما رِینی»

بهترین بازیگر مرد مکمل: گِلین تِرمن برای «پشت سیاه ما رِینی» / انتخاب دوم: پل رِیسی برای «صدای فلز»

بهترین بازیگر زن مکمل: یون یو چان برای «میناری» (Minari) / انتخاب دوم: آماندا سایفرید برای «مَنک» (Mank)

بهترین فیلمنامه: امرالد فنل برای «زن جوان امیدوارکننده» / انتخاب دوم: الایزا هیتمن برای «هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه» (Never Rarely Sometimes Always)

بهترین فیلم خارجی‌زبان: «قد دراز» (Beanpole) به کارگردانی کنتمیر بالاگوف (روسیه) / انتخاب دوم: «مارتین ایدن» (Martin Eden) به کارگردانی پیترو مارچلو (ایتالیا/فرانسه)

بهترین مستند / غیرداستانی: «زمان/دوران زندان» (Time) به کارگردانی گرت بردلی / انتخاب دوم: «گروهی» (Collective) به کارگردانی الکساندر ناناو

بهترین فیلم انیمیشن: «گرگ‌گردها» (Wolfwalkers) به کارگردانی تام مور و راس استیوارت (اپل تی‌وی پلاس / جی‌کیدز)/ انتخاب دوم: «روح» (Soul) به کارگردانی پیت داکتر (پیکسار)

بهترین فیلمبرداری: شابیر کرچنر برای «تبر کوچک» / انتخاب دوم: جاشوا جیمز ریچاردز برای «سرزمین آواره‌ها»

بهترین طراحی صحنه: دونالد گراهام برت برای «مَنک»/ انتخاب دوم: سرگی ایوانوف برای «قد دراز»

بهترین تدوین: یورگوس لامپرینوس برای «پدر» (The Father) / انتخاب دوم: گابریل رودز برای «زمان/دوران زندان»

بهترین موسیقی: ترنت رزنور و اتیکس راس برای «روح» / انتخاب دوم: مایکا لیوای برای «راک عشاق» یا «لاورز راک» (Lovers Rock)

جایزه فیلم تجربی داگلاس ادواردز: «لبخند سوسیالیست او» (Her Socialist Smile) به کارگردانی جان جان‌ویتو

جایزه نسل نو: رادا بلنک برای «نسخه ۴۰ ساله» (The ۴۰-Year-Old Version)

جایزه یک عمر دستاورد: هو سیائو سین کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و بازیگری تایوانی و هری بلافونته خواننده، ترانه‌سرا، بازیگر و فعال آمریکایی

جایزه میراث: نورمن لوید بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی

ورایتی