هنروتجربه: فاطمه ثقفی که  اولین فیلم بلند داستانی او «بیوگرافی» در هنرو تجربه اکران شد به تازگی پروانه ساخت فیلم نامه سینمایی «شباهت خانوادگی» را گرفته است. او در گفت‌وگویی با خبرگزاری صبا درباره روند شکل گیری ایده و موضوع فیلمش توضیحاتی داده است.

فاطمه ثقفی درباره روند ساخت این فیلم و موضوع آن به گفت: فیلم سینمایی «شباهت خانوادگی» در حال حاضر در مرحله پیش تولید و بازنویسی فیلمنامه قرار دارد.

به گفته او، داستان این فیلم روایتی اجتماعی درباره بچه‌های کار است ولی فیلم کودک و نوجوان نیست.

ثقفی درباره چگونگی ساخت این فیلم عنوان کرد: از قبل از ساخت فیلم سینمایی «بیوگرافی» و از سال ۹۲، ایده ساخت این فیلم در ذهن من بود که در سال‌های اخیر این ایده پخته شد و فکر کردم که الان وقت ساخت آن باشد.

این کارگردان جوان از علت انتخاب نام این اثر اظهار کرد: ویتگنشتاین فیلسوف اتریشی نظریه‌ای دارد که نام آن «شباهت خانوادگی» است وقتی داشتم این فیلم نامه را می‌نوشتم دوست داشتم این نظریه را به فیلم نامه تبدیل کنم.

ثقفی در پایان درباره حرف این فیلم بیان کرد: هر کسی  که فیلم می‌سازد یا به طور کلی در حوزه هنر فعالیت دارد، می‌خواهد حرفی بزند و پیامی برساند، از این منظر می‌توان گفت سینما بی‌رحم‌ترین است چراکه به هر طریقی فیلم ساخته شود، مشخص می‌شود که چه چیزی در ذهن شما وجود دارد. همه کسانی که مشغول به کار در حوزه هنر هستند اگر نمی‌خواستند حرفی بزنند در این حوزه فعالیت نمی‌کردند. فکر می‌کنم من هم برای ساخت این فیلم حرفی دارم. بغضی از سال ۹۲ با من همراه بوده که باید این کار را می‌کردم و این فیلم را می‌ساختم.

«شباهت خانوادگی» فیلم پر لوکیشنی است که در تهران و حومه آن فیلم برداری خواهد شد و عوامل و بازیگران، به تدریج معرفی می‌شوند.