هنر و تجربه: مارتین اسکورسیزی می‌خواست تولید اثر جدیدش «قاتلان فلاور مون» را با لئوناردو دی‌کاپریو و رابرت دنیرو از ماه مارس ۲۰۲۰(اسفند-فروردین) شروع کند ولی فراگیری جهانی ویروس کرونا، پروژه را با تأخیری یک‌ساله مواجه کرد.

در حالی که چیزی حدود سه ماه تا آغاز فیلم‌برداری «قاتلان فلاور مون» / Killers of the Flower Moon زمان باقی است، اسکورسیزی در گفت‌وگوی تازه‌اش با مجله «امپایر» اعتراف کرده که مطمئن نیست بتواند همان موفقیت پیشین با «مرد ایرلندی» / The Irishman را دوباره تکرار کند؛ و البته که در این میان می‌شود فراگیری کووید-۱۹ را هم در این موضوع سهیم دانست.

اسکورسیزی حالا که یک سال از اکران و عرضه «مرد ایرلندی» می‌گذرد به «امپایر» گفته است: «دوست دارم که مردم قدرش را دانستند. من خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. این کووید و این فراگیری جهانی، فرایند خلاقه‌ای را متوقف کردند. من درگیر کارها و مسایل خودم شدم، به‌خصوص در اولین ماه‌ها که در خانه‌های‌مان حبس شدیم. خیلی چیزها از دست رفت. باید راهی پیدا کنم برای کسب دوباره انگیزه و محرک خلاقه برای فیلم جدیدم، همانطور که برای «مرد ایرلندی» بودم و عمل کردم. خیلی بد بود که ناگهان از دل تمام مراسم و محافل هنری و جوایز مختلف به اتاقی در تنهایی خودم رسیدم و این فکر که آیا می‌توانم با این پروژه جدید دوباره کاری کنم».

اسکورسیزی چنین ادامه می‌دهد: «ما با «مرد ایرلندی» به آن‌چه رسیدیم که من می‌خواستم. البته که نمی‌دانم عالی است یا خوب یا نه. فقط می‌دانم که می‌توانم آن را تماشا کنم. منظورم این است که باید برگردم و دوباره به چنان انگیزه و جرقه‌ای دست پیدا کنم. نمی‌دانم که می‌توانم یا نه؛ اما این فراگیری جهانی تلاش کردن برای بازیابی انگیزه را الزامی کرده است؛ چون سایر چیزها از دست رفته‌اند و زندگی عادی دیگر وجود خارجی ندارد. پس اکنون چه داریم؟ کسانی که دوست‌شان داریم، خانواده، و امیدوارم که برای فیلم جدید دوباره بتوانم به آن بارقه و انگیزه خلاقه دست پیدا کنم؛ و همچنان سراغ «مرد ایرلندی» می‌روم. درباره‌اش فکر می‌کنم و از آن تجربه به عنوان یک درس استفاده می‌کنم».

«مرد ایرلندی» که اوایل سال میلادی جاری در جوایز آکادمی، ده نامزدی اسکار کسب کرد، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، بر اساس فیلم‌نامه اقتباسی استیون زیلیان از کتاب «شنیده‌ام خانه‌ها را رنگ می‌کنی» / I Heard You Paint Houses به قلم چارلز برَنت ساخته شد و رابرت دنیرو، آل پاچینو، جو پشی بازیگران اصلی آن هستند. پروژه بعدی اسکورسیزی، «قاتلان فلاور مون»، با حمایت اپل و بودجه‌ای دویست میلیون دلاری تولید خواهد شد.

  • ایندی‌وایر