هنر و تجربه: تام هنکس هیچ تردیدی ندارد که سالن‌های سینما پس از پایان شیوع جهانی کووید-۱۹، فعالیت‌شان را با همان رونق گذشته و به شکل سابق، از سر می‌گیرند.

او در جریان گفت‌وگوی تازه‌ای با «کولایدر» به بهانه فیلم جدیدش «اخبار جهان» / News of the World از تأثیر شرایط سال میلادی جاری بر صنعت سینما و کسب‌وکار سالن‌ها گفت و این‌که اکران خیلی از فیلم‌ها به تأخیر افتاده است. البته او می‌گوید تغییر اساسی سیستم پخش و عرضه با ابداع سرویس‌های پخش آنلاین و مجازی صورت گرفته بود و شیوع جهانی کووید-۱۹ به این تغییرات سرعت بخشید: «شما می‌خواهید فیلم‌های دنباله‌دار و بزرگ را در صفحه بزرگ ببینید، زیرا تماشای آنها روی کاناپه خانه جذابیت‌های بصریشان را کاهش می‌دهد. ولی تغییراتی که توسط کووید- ۱۹ به وجود آمده‌ شبیه قطاری است که به آرامی می‌آید. نتیجه آن تماشای شمار زیادی از فیلم‌ها فقط به صورت سرویس‌های آنلاین است. فکر می‌کنم خوب هم خواهد بود که آنها را به این صورت ببینیم زیرا در واقع برای تماشا در تلویزیون‌های عریض خانه ساخته می‌شوند».

هنکس درباره بقای سالن‌های سینما پس از شیوع کرونا می‌گوید: «البته که سینماها کارشان را دوباره از سر می‌گیرند. اصلاً از برخی جهات فکر می‌کنم پخش‌کننده‌ها وقتی دوباره کمر راست کردند و سینماها باز شدند، آزادی انتخاب فیلم‌هایی را به دست می‌آورند که دوست دارند نمایش دهند.» و البته طبیعی است که هنکس هم اعتقاد دارد، اکران سینمایی همچنان گزینه اصلی فیلم‌های بزرگ استودیویی خواهد بود: «شاید فیلم‌هایی مثل «اخبار جهان» آخرین درام‌های بزرگسالانه‌ای باشند که مردم روی پرده سینماها می‌بینند چون پس از این وضعیت و برای تضمین بازگشت مردم به سینماها، باید فیلم‌های جهان سینمایی مارول و تمام فرنچایزها در سینماها به نمایش درآیند».

وسترن «اخبار جهان» جدیدترین همکاری تام هنکس با پل گرین‌گرس (نویسنده و کارگردان) است که از ۲۵ دسامبر (پنجم دی) در سینماهای ایالات متحده روی پرده رفته و در برخی نقاط هم توسط نتفلیکس عرضه شده‌است.

  • ورایتی