هنروتجربه: پیکر مرحوم اصغر عبداللهی در جوار مزار احمد آقالو به خاک سپرده شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، اصغر عبداللهی از فیلم‌نامه‌نویسان مطرح و باسابقه سینمای ایران روز گذشته، ۷ دی‌ماه بر اثر سرطان در بیمارستان درگذشت و پیکر او دوشنبه، هشتم دی‌ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به دلیل شیوع کرونا، با حضور جمع محدودی از خانواده و همکاران به آرامگاهش بدرقه شد.

این هنرمند در طبقه فوقانی مزار احمد آقالو – بازیگر که سال ۱۳۸۷ از دنیا رفته بود، به خاک سپرده شد.

منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) ،  احسان عبدی پور، احمد امینی و همایون اسعدیان از سینماگران حاضر در این مراسم بودند.همچنین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پیامی درگذشت اصغر عبداللهی فیلم‌نامه‌نویس سینمای ایران را تسلیت گفت.

در پیام علیرضا تابش آمده است: «در نهایت اندوه و تاسف، یکی دیگر از نویسندگانِ نجیب، فهیم و وزینِ سینمای ایران از جمع یارانش جدا شد.مردی مهربان و خوش قریحه که بارها با قلمش، به یاریِ فیلم‌سازانی از نسل‌های مختلف آمد و سبب شد تا آثارِ درخشانی در کارنامه آنها به ثبت برسد. اگرچه اصغر عبداللهی با لطافت و خون گرمیِ جنوبی‌اش، مشتاقانِ فرهنگ را به وجد می آورد ولی با پشتکاری وصف‌ناپذیر، سال‌ها نوشت و به حق، مرد قدیمی فیلم‌نامه‌نویسی لقب گرفت.فقدان این نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و فیلمساز، به تلخی‌های سال ۹۹ جامعه هنری افزود و حسرتِ هجرانش را بر دل‌های دوستدارانش، بر جای نهاد.ضمنِ گرامی‌داشتِ یاد و خاطره اش، از درگاه خداوند متعال، برای روحِ سترگش، آرامش و برای خانواده و یارانش، صبرِ جمیل، مسئلت می‌نمایم».

اصغر عبداللهی که متولد ۱۳۳۴ در آبادان بود، نگارش فیلم‌نامه‌های «خواهران غریب»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «نصف مال من نصف مال تو» ، «عینک دودی»، «پیشنهاد پنجاه میلیونی»، «غریبانه»، «مرسدس»، «آشپزباشی»، «چتری برای دو نفر»، «خداحافظی طولانی» ، «خانه خلوت» و… را در کارنامه هنری‌اش داشت و برای «خانه خلوت» سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر دریافت کرده بود.

او در سال‌های اخیر فیلم «یک قناری یک کلاغ» را کارگردانی کرد که در گروه هنروتجربه اکران شده بود  و از جمله آثار مکتوبش به «قصه‌ها از کجا می‌آیند: از فیلم‌نامه نویسی و زندگی»، «آفتاب در سیاهی جنگ گم می‌شود»، «در پشت آن مه؛ مجموعه داستان کوتاه»، «سایبانی از حصیر»، «آبی‌های غمناک بارُن»، «هاملت در نم نم باران» می‌توان اشاره کرد.

برچسب‌ها: