هنر و تجربه: تاریخ سینما پر از پروژه‌های سینمایی فراموش‌شده، گم‌شده و ساخته‌نشده است و به طور طبیعی، فیلم‌ساز کهنه‌کار و تحسین‌شده‌ای مثل اسپایک لی هم تجربه‌اش را دارد؛ و سینمادوستان پیگیر می‌دانند که درباره او خیلی هم زیاد هستند!

یکی از پروژه‌های به‌سرانجام نرسیده لی، درامی بوکسی با عنوان «ما را برهان، جو لوییس» / Save Us, Joe Louis است درباره دوستی و رقابت قهرمان سنگین‌وزن بوکس جو لوییس با قهرمان آلمانی سنگین‌وزن ماکس اشملینگ. دو مبارزه این دو در تاریخ ورزش بوکس، افسانه‌ای به شمار می‌روند و حتی یک صفحه پرجزییات در «ویکی‌پدیا» به این مبارزه‌ها و حواشی پیرامون‌شان اختصاص یافته است. لی در سال ۲۰۱۱ گفت که آرنولد شوارتزنگر می‌تواند نقش اشملینگ را بازی کند ولی پروژه باز هم به جایی نرسید.

تازگی اسپایک لی در پادکستی در اشاره به این پروژه گفته که به باد شولبرگ فیلم‌نامه‌نویس (که با رمان‌های مطرح و ستایش‌شده‌اش از جمله «در بارانداز» / On the Waterfront و «چهره‌ای در میان جمعیت» / A Face in the Crowd شناخته می‌شود) قول داده و سوگند خورده است که این فیلم را بر اساس فیلم‌نامه مشترک‌شان خواهد ساخت. لی درباره شولبرگ می‌گوید: «او یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ است ولی خیلی‌ها این را نمی‌دانند؛ او حتی در تالار مشاهیر ورزش بوکس هم به عنوان نویسنده حضور دارد. او شیفته بوکس بود. ما دوستان خیلی خوبی شدیم و بعدش به ایده نگارش فیلم‌نامه «ما را برهان، جو لوییس» رسیدیم».

هنوز خبر دیگری پیرامون این پروژه منتشر نشده ولی با توجه به رابطه خوب و همکاری اخیر لی با نتفلیکس روی پروژه «گروه پنج بلادز» / Da 5 Bloods اصلاً بعید نیست که در نهایت غول عرصه پخش مجازی، ناجی این پروژه باشد.

  • پلی‌لیست