هنر و تجربه: درآمد فیلم‌های خارجی‌ای که در سال ۲۰۲۰ در سینماهای چین به نمایش درآمدند، فقط یک ششم فروش کل گیشه سینماهای این کشور بود که نزدیک ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

طبق گزارش «مائوین انترتینمنت» که اطلاعات مربوط به صنعت سینما را رصد می‌کند، این کاهش چشمگیر گویای هرج‌ومرجی است که شیوع جهانی کرونا در هالیوود باعث شد و برنامه اکران‌های خارجی آثار شاخص را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد؛ و البته که باعث شد جذابیت محتوای خارجی در بزرگ‌ترین بازار فیلم جهان کاسته شود. فیلم‌های خارجی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به‌ترتیب ۳۸ و ۳۵ درصد از فروش سالانه سینماهای چین را به خود اختصاص داده بودند که امسال به شانزده و سه دهم درصد رسید.

سینماروهای چینی در سال میلادی گذشته، ۵۴۸ میلیون بلیت خریدند و مجموع فروش سینماهای این کشور آسیایی به سه میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار رسید و در ماه پایانی ۲۰۲۰ یعنی دسامبر، از فروش کل سینماهای آمریکای شمالی پیشی گرفت. البته سینماهای چین هم با کاهش چشمگیر فروش – به دلیل شیوع کرونا – روبه‌رو شدند و در قیاس با سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به‌ترتیب با بیش از ۶۸ و ۶۶ درصد کاهش فروش مواجه شدند. درآمد کل سینماهای چین در سال ۲۰۱۹ دو میلیارد و دویست میلیون دلار بود.

  • ورایتی