هنر و تجربه: جیمز منگولد که با کارگردانی فیلم‌های تحسین‌شده‌ای مثل «لوگن» / Logan و «فورد علیه فراری» / Ford vs Ferrari شناخته می‌شود، از دیگر اهالی هالیوود درخواست تحریم کمپانی «فاکس» تحت مالکیت روپرت مرداک را به خاطر حمله به کنگره آمریکا کرده است.

دیروز طرفداران شورشی ترامپ در اعتراض به نتایج انتخابات و پیروزی جو بایدن به کنگره حمله‌ور شدند. منگولد در توییترش نوشته است: «تماشای بی‌قانونی در کنگره ما و اشراری که از کودتا حمایت می‌کنند، عمیقاً غم‌انگیز است. مرداک‌ها کلی نژادپرستی، تبعیض جنسیتی، دروغ‌های زهراگین و خسارت را به ملت ما تحمیل کرده‌اند. همکاران و دوستان فعال، ما باید از حاضر شدن دوباره در برنامه‌های فاکس صرف نظر کنیم و از قدرت‌مان برای پخش نشدن آگهی‌های برنامه‌ها و آثارمان از فاکس استفاده کنیم.» منگولد در ادامه افزوده است: «فاکس نیوز این رییس‌جمهور را خلق کرد و حامی رفتارها و طرفداران افراطی اوست و به همین دلیل، هالیوود باید از بازاریابی محصولاتش در این غول خبری جلوگیری کند.»

البته که جیمز منگولد تنها سینماگر برجسته‌ای نیست که به این واقعه ناگوار در تاریخ آمریکا واکنش نشان داده است. کن برنز مستندساز بزرگ هم نوشته است: «این کودتایی است علیه آمریکا از جانب دانلد ترامپ. او در اولین فرصت باید احضار شود و سنا باید به‌سرعت او را محکوم و عزل کند. این آمریکا نیست.»

مارک رافلو هم با عنوان کودتا به این حادثه اشاره کرده و نوشته است: «تصور کنید این اتفاق از سوی ما رخ داده بود. آن وقت جوی‌ها و رودهای خون ما در خیابان‌ها راه افتاده بود، در حالی که حتی یک نفر از ما مسلح نبودیم. اجازه این کار داده شده بود.»

مایکل مور هم نظری مشابه رافلو دارد و در بخشی از حرف‌هایش این سؤال‌ها را مطرح کرده است: «گارد ملی کجاست؟ گلوله‌های پلاستیکی کجا رفتند؟ چرا این اوباش دستگیر نمی‌شوند؟»

ساشا بارن کوهن هم از غول‌های رسانه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر، یوتیوب و گوگل درخواست تحریم ترامپ را کرده و در بخشی از حرف‌هایش آورده است: «زمانش رسیده است که دانلد ترامپ را یک بار برای همیشه از پلتفرم‌های‌تان محروم کنید؛ چون او حمله‌ای خشونت‌آمیز به دموکراسی آمریکایی را باعث شده است. آیا «بالاخره» این حرکت برای شما کافی است؟ با شما هستم: مارک زاکربرگ، جک دورسی، سوزان ووجیتسکی و سوندار پیچای.» ناگفته نماند که فیسبوک سال‌هاست هدف انتقادهای بارن کوهن قرار دارد.

  • ایندی‌وایر