هنروتجربه: مایکل آپتد کارگردان شناخته شده انگلیسی در سن ۷۹ سالگی چشم از جهان فرو بست.

به گزارش سایت هنروتجربه، مایکل آپتد که ساخت مجموعه مستندهای  «بالا» و فیلم‌هایی چون «دختر معدنچی زغال‌سنگ»، «گوریل‌ها در مه»، «دنیا کافی نیست» از مجموعه جیمز باند و«نارنیا: سفر با کشتی داون تریدر»، را در کارنامه کاری خود داشت، در سن ۷۹ سالگی چشم از جهان فروبست. مایکل آپتد متولد ۱۰ فوریه ۱۹۴۱ در ایلزبری در انگلستان بود. پدرش، رونالد برای یک شرکت بیمه کار می‌کرد و مادرش، فرانسس خانه‌دار بود. او در یک محله کارگری در شرق لندن بزرگ شد و بعدها از دانشگاه کمبریج فارغ‌التحصیل شد.

او بیش از همه برای کارگردانی سری فیلم‌های مستند «بالا» (Up) به تهیه‌کنندگی گرانادا تلویژن شهرت دارد که از ۱۹۶۴ زندگی چهارده کودک انگلیسی را که آن زمان هفت ساله بودند، دنبال کرد. این مستند ۹ اپیزود دارد – هر اپیزود هر هفت سال – و آخرین آن‌ها در ۲۰۱۹، زمانی که سوژه‌های آپتد، ۶۳ سال داشتند، روی آنتن رفت.مجموعه مستند «بالا» به کارگردانی آپتد در سال ۲۰۰۵ در فهرست ۵۰ مستند برتر قرار گرفت و فیلم «گوریل‌ها در مه» از او که براساس یک داستان واقعی ساخته شده بود، نامزد ۵ جایزه اسکار شد و با ۶۱ میلیون دلار فروش، یکی از پرفروش‌های گیشه در زمان خودش شد. آپتد در سال ۱۹۹۹ برای کارگردانی فیلم «دنیا کافی نیست»، نوزدهمین فیلم از مجموعه فیلمهای جیمز باند با بازی پیرس برازنان، به خدمت گرفته شد. اگرچه این فیلم هیچوقت یکی از محبوب‌ترین قسمتهای جیمز باند نبود اما به خاطر سکانس به یادماندنی تعقیب و گریز قایق‌هایش معروف است.

آپتد از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ رئیس انجمن کارگردانان آمریکا بود .او در سال ۲۰۱۰ کارگردانی فیلم «نارنیا: سفر با کشتی داون تریدر» را برعهده گرفت که با فروش ۴۱۵ میلیون دلاری در گیشه جهانی، یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های کارنامه وی به حساب می‌آمد.

 

برچسب‌ها: