هنروتجربه: نسخه نهایی فیلم سینمایی «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری، جدیدترین اثر بلندِ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تحویلِ سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، مهدی جعفری کارگردان «یدو» گفت: «دوران کودکی و نوجوانی گنجینه‌ نابی از مهم‌ترین و به یادماندنی‌ترین خاطرات هر کس به‌شمار می‌آید. ناگفته پیداست که در این مقطع کودکان و نوجوانان باید از آرامش و فراغ بال بیشتری برخوردار باشند و این دوران همواره با نوعی سرخوشی و سرزندگی برای‌شان همراه است اما گاهی جنگ‌ها شرایط دیگری را برای آن‌ها رقم می‌زند شرایطی که گاه به نتایج اندوهناک و اسف‌باری ختم می‌شود.»

جعفری افزود: «از آنجا که خاطرات نوجوانی من در خوزستان با وقایع این دوران گره خورده است همیشه خود را موظف می‌دانستم که اگر کاری از دستم بر می‌آید برای ثبت این واقعیت‌ها و نمایش چهره‌ی نسل جوانی که در آن زمانه زیسته‌اند، انجام دهم. شاید به همین خاطر این بار فیلمی را در این خطه‌ دوست داشتنی ساخته‌ام.»

کارگردان فیلم سینمایی «۲۳ نفر» یادآور شد: «بعد از آن‌که یکی از دوستان خوبم ابراهیم ایرج‌زاد خواندن داستان کوتاه «زخم شیر» را به من پیشنهاد داد به شدت شیفته آدم‌ها و فضایی شدم که صمد طاهری نویسنده این داستان خلق کرده بود. آشنایی من با خاطرات برخی از شهدای نوجوان شهر آبادان و نیز خاطرات خودم از روزهای ابتدایی جنگ در اهواز با آدم‌ها و فضای این داستان کوتاه ترکیب شد و حاصل همکاری من و همسرم مهین عباس‌زاده بعد از حدود یک‌سال کار، فیلم‌نامه فیلم «یدو» شد».

اودرباره‌ی مشکلات ساخت این فیلم خاطرنشان کرد: «در شرایطی زندگی می‌کنیم که هر نوع کار عادی که قبلا در هر زمینه‌ای انجام می‌دادیم در دوران کرونا برای‌مان تبدیل به یک چالش و حرکت جدید شده است. ظاهرا ما هم در این دوران ناچاریم تا برخی از آموزه‌های قبلیِ حرفه خود را کنار بگذاریم و با نگاه و روند دیگری فیلم بسازیم».

فیلم سینمایی «یدو» به تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح و با هنرنمایی ستاره پسیانی در نقشی متفاوت ساخته شده است. اکبر اودود، سعید آلبوعبادی، میلاد صویلاوی، محمدمهدی آلبوعلی، ریحانه آریامنش، عبدالحلیم تقلبی، حسین پوریده، رضا نوری، طاهره نیک‌آزاد، مسعود جلالی، معید رامی، مائده رامی، یاسین مسعودی، احمد مسافری و… دیگر بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

برچسب‌ها: