هنروتجربه: فروش فیلم‌های هالیوودی به دلیل شیوع ویروس کرونا با کاهش چشمگیر و بی سابقه ۸۰ درصدی در گیشه سال ۲۰۲۰ آمریکا روبرو شده است.

به گزارش سایت هنروتجربه، فروش فیلم‌های هالیوودی به دلیل پاندمی کرونا کاهش چشمگیر و بی سابقه ۸۰ درصدی در گیشه سال ۲۰۲۰  نشان می‌دهد. با توجه به داده‌های سایت باکس آفیس، فروش گیشه سینماهای آمریکا  در سال ۲۰۲۰ کم رونق‌ترین دوران را  ۴۰ سال تجربه کرد  و به رقم  ۲/۲ میلیارد دلار رسید . این رقم در سال ۲۰۱۹،بالغ بر  ۱۱.۴ میلیارد دلار بود. پایین‌ترین فروش تاریخ سینمای آمریکا به سال ۱۹۸۱ باز می‌گردد که مجموعا تمامی فیلم‌ها ۹۱۸ میلیون دلار فروختند و «سوپرمن ۲» با ۱۹۰ میلیون دلار پرفروش‌ترین اثر آن سال بود.

از اوایل سال ۲۰۲۰پاندمی کرونا باعث تعطیلی سینما در سراسرجهان شد و گیشه جهانی نیز کاهشی ۷۱ درصدی داشته است.  شیوع بیماری کووید-۱۹ باعث شد بسیاری از سینما‌های کوچک و بزرگ مثل AMC تا مرز ورشکستگی پیش بروند. سینما‌ها در نیویورک و لس آنجلس که بازار‌های اصلی آمریکا هستند از زمان آغاز کرونا هنوز بازگشایی نشده‌اند. پیش از بحران کرونا تحلیلگران خوش‌بینانه  فروش بالایی را برای سال ۲۰۲۰  پیش بینی کرده بودند؛ اما در نهایت اکران فیلم‌هایی مثل «مولان»، «وقتی برای مردن نیست» و بسیاری از آثار دیگر که برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بودند به سال ۲۰۲۱ موکول شدند.

در آمریکا فیلم سینمایی پلیسی «پسران بد برای زندگی» که سال گذشته در ماه ژانویه منتشر شد، با ۲۰۶ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم در گیشه آمریکای شمالی محسوب می‌شود. فیلم جدید کریستوفر نولان و برادران وارنر به نام «tenet/اعتقاد» که  امید برگرداندن مخاطبان به سینماها بود تنها ۵۸ میلیون دلار در آمریکا و کانادا فروش داشت.

در این وضعیت گیشه سینماهی چین با وجود کاهش فروش  نسب سال قبل ۲۰۱۹، برای نخستین بارتوانست  از هالیوود پیشی بگیرد و به عنوان پرفروش بازار سینمایی جهان شناخته شود.

هالیوودریپورتر

برچسب‌ها: