هنروتجربه: «بی‌گاه» به کارگردانی پویا اشتهاردی و تهیه‌کنندگی محمد سجادیان که این روزها روی پرده سینماهای هنروتجربه است، روایت سربازی بلوچ است که به علت کشیدن سیگار، روز عروسی خواهرش لغو مرخصی شده است.

«بی گاه» داستانی غیرخطی است که داستان هامین را از کودکی تا به امروز روایت می‌کند. هامین به زبان بلوچی به معنای گرمای خرماپزان تابستان است. «بی‌گاه» اگرچه فیلمی تجربی و اولین ساخته بلند پویا اشتهاردی ا‌ست با همراهی تیم حرفه‌ای ساخته شده و توانایی همراه کردن مخاطب را با خود دارد. «بی‌گاه» در بسیاری از جشنواره‌های خارجی شرکت داشته و موفقیت‌هایی هم کسب کرده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نامزدی بهترین فیلم جشنواره اولدنبورگ آلمان، نامزد بهترین فیلم‌برداری جشن فیلم‌برداران آسیا، بهترین فیلم جشنواره کانزاس سیتی و دالاس آمریکا و جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صدا و بهترین فیلم‌برداری از جشن سینمای مستقل ژاپن اشاره کرد.

پویا اشتهاردی که کارگردان درمورد قصه و مضمون «بی‌گاه» تاکید دارد:«چند کلیدواژه است که می‌توان آن را درمورد «بی‌گاه» به کار برد مثل سرنوشت، فداکاری، انتخاب راه و تصمیم‌گیری. قصه چندخطی که برای «بی‌گاه» نوشته بودیم از سربازی می‌گوید که به خاطر سیگار کشیدن لغو مرخصی شده و به عروسی خواهرش نمی‌رسد. این یک کلیت است و داستان زندگی این سرباز تا بزرگسالی و رسیدن به دوران سربازی و هرچه بر او حادث شده مسائل مختلفی پیرامونش دارد که دوست داشتیم در فیلم «بی‌گاه» به آن‌ها بپردازیم».

«بی‌گاه»،  به زبان اردو، بلوچی و فارسی است و در منطقه بلوچستان می‌گذرد. در این فیلم بخشی از فرهنگ و زیست مردمان این سرزمین به تصویر کشیده شده است و در کنار آن  تماشاگر می تواند نظاره گر طبیعت شگفت‌انگیز و کم‌نظیر این منطقه هم باشد.

اشتهاردی درمورد استفاده از زبان بلوچی در فیلم معتقد است:« فکر می‌کنم وقتی موضوعی انسانی مطرح می‌شود، دیگر زبان و فرهنگ خاصی مطرح نیست و چنین موضوعاتی بین همه انسان‌ها مشترک است. هر فردی زبان انسانی را درک می‌کند و موضوعات جهان‌شمول چنین ویژگی دارند که پرداختن به آن جذاب است. «بی‌گاه» هم از موضوعی انسانی حرف می‌زند که به هر زبانی بیان شود مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند».

برچسب‌ها: