هنروتجربه: اسامی برندگان سی‌وششمین دوره جوایز مستند «ایدا» اعلام شد و «کمپ معلولان» را به عنوان بهترین فیلم معرفی کردند.

به گزارش سایت هنروتجربه، در این مراسم که با اجرای ویلی گارسون بازیگر انجام شد «کمپ معلولان» به کارگردانی نیکول نیونهام و جیم لبرشت جایزه بهترین فیلم بلند را از آن خود کرد. جایزه «ویو سورس» از سوی ای‌بی‌سی هم به این فیلم تعلق گرفت.

«کمپ معلولان»درباره کمپ تابستانی برای نوجوانان با معلولیت‌های جسمی و ذهنی در نیویورک است که از سال ۱۹۷۱ تاسیس شده است این فیلم در مارس ۲۰۲۰ از سوی نتفلیکس نمایش داده شد و با اقبال منتقدان مواجه شد.

«جان در تلاش بود با بیگانگان تماس بگیرد» ساخته متیو کیلیپ نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند را برد.گارت بردلی جایزه بهترین کارگردان را برای  «زمان» به دست آورد و مستند «دیک جانسون مرده» هم جوایز بهترین فیلمنامه و بهترین تدوین را به دست آورد.

«کولکتیو» به کارگردانی «الکساندر نانو» (رومانی)، «گوندا» به کارگردانی «ویکتور کاساکوفسکی» (نروژ، آمریکا)، «MLK/FBI» به کارگردانی «سم پولارد» (آمریکا)، «دلیلی که پریدم» ساخته «جری راثوِل» (آمریکا، انگلیس)، «اتحاد دوباره» ساخته «میرا یرژیل» (دانمارک)، «سافتی» به کارگردانی «سم سوکو» (کنیا)، «شکارچیان ترافل» ساخته «مایک دوئک» (آمریکا، ایتالیا، یونان) و «به چچن خوش آمدید» از «دیوید فرانس» (آمریکا)، دیگر نامزدهای شاخه بهترین مستند بلند این جوایز بودند.

در بخشی از این مراسم برنامه گفت‌وگوی مجازی با دریافت کنندگان جوایز افتخاری هم برگزار شد. اسامی این برندگان هفته گذشته اعلام شده بود. پولارد جایزه دستاورد شغلی را دریافت کرد، بردلی با دریافت جایزه فیلمساز مستند در حال ظهور تجلیل شد و دیوید فرانس نیز جایزه شجاعت در زیر آتش را برای ساخت «به چچن خوش آمدید» برد. جایزه پیشگام هم به مارسیا اسمیت، استنلی نلسون و لوریا لیمبال اهدا شد. جایزه آمیکوس هم به رجینا کی.اسکولی رسید و مایا رسا با جایزه حقیقت به قدرت تجلیل شد.

انجمن مستند بین‌المللی (IDA) واقع در لس‌آنجلس از سال ۱۹۸۲ تاسیس شده و با داشتن بیش از ۲ هزار عضو از ۵۳ کشور هر سال با معرفی بهترین مستندها و مستندسازان از فیلمسازی مستند و مستقل تجلیل می‌کند.

ورایتی