هنروتجربه: بخش جنبی جدیدی با تمرکز بر گرایش‌ها و کارگردانان جدید و پیشتاز به هفتاد و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز اضافه شد.

بخش جدید جشنواره ونیز که از دوره ۲۰۲۱ به آن اضافه می‌شود، «Orizzonti Extra» (افق‌های ویژه) نام دارد و در واقع تکمیل کننده بخش افق‌های جشنواره ونیز است، اما تمرکز آن روی گرایش‌های جدید در سینمای جهان خواهد بود و پذیرای کارگردانان جدید و پیشتاز سینما است.

در بخش جدید که در واقع جایگزین بخش اسکونفینی «Sconfini» جشنواره ونیز می‌شود، فیلم‌ها باید حداقل دارای مدت زمان ۶۰ دقیقه باشند، اما محدویت دیگری در زمینه فرم، سبک و ژانر وجود ندارد. ضمن این که هیات داورانی فیلم‌های این بخش را مورد داوری قرار می دهند و برنده بهترین فیلم را انتخاب خواهند کرد.

جشنواره فیلم ونیز از روز گذشته (۲ شنبه ۲۹ دی، ۱۸ ژانویه) آثار سینمایی را برای هفتاد و هشتمین دوره خود دریافت می‌کند و پذیرای فیلم‌هایی است که پس از تاریخ ۱۲ سپتامبر تکمیل شده اند و پیش از این در هیچ یک از بخش اصلی و جنبی ونیز در دوره های پیشین حضور نداشته باشند.

به دلیل شرایط خاص ناشی از همه گیری ویروس کرونا، جشنواره فیلم ونیز امسال فیلم هایی را خواهد پذیرفت که در فاصله زمانی ۷ سپتامبر ۲۰۱۹ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ ساخته شده باشند و در دوره پیشین جشنواره ونیز در سال ۲۰۲۰ پذیرش یا رد نشده باشند و همچنین برای نمایش تجاری به صورت آنلاین عرضه نشده باشند.

آخرین مهلت ارسال آثار برای حضور در جشنواره ونیز، ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) است.

هفتاد و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از  اول تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۰ تا ۲۰ شهریور) برگزار می‌شود و امسال  جون هو بونگ کارگردان کره‌ای برنده اسکار فیلم «انگل»، به عنوان رئیس هیات داوران هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز انتخاب شده است.

هالیوود ریپورتر