هنروتجربه: جوایز انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا، شب گذشته (۳۰ دی‌ماه) به میزبانی سفارت استرالیا در تهران به برندگان رسید. در این مراسم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، سفیر استرالیا و هیات داوران حضور داشتند و رضا جمالی جایزه هیات داوران را برای «پیرمردها نمی‌میرند» دریافت کرد و انار طلایی به رضا میرکریمی رسید.

در ابتدی این مراسم لیندال ساکس سفیر استرالیا در ایران ضمن خیرمقدم به حضار گفت: «هم استرالیایی‌ها و هم ایرانی‌ها به سینما عشق می‌ورزند؛ سینمایی که هم تفریحی مطلوب به حساب می‌آید و هم فرصتی برای شنیدن روایت مردمان دیگر را فراهم می‌سازد. صنعت فیلم هر دو کشور نقش پررنگی در فرهنگ و اقتصاد آنها ایفا می‌کند. این صنعت آیینه‌ای است از فرهنگ، نوآوری و خبرگی برای مخاطب جهانی».

او افزود: «جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا سال‌هاست که مخاطبان استرالیایی را با فرهنگ ایرانی آشنا کرده است. این جشنواره داستان‌های ایرانی‌ها را در سینماهای شهرهای مختلف استرالیا روایت می‌کند. در سال ۲۰۲۰ فیلم‌های ایرانی در ملبورن، کانبرا، سیدنی، بریزبن، آدلاید و پرت به نمایش در آمدند».

سفیر استرالیا در ایران اعلام کرد این جشنواره در سال ۲۰۲۱ هم برگزار خواهد شد.

در ادامه مراسم آرمین میلادی مدیر جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا، گفت: «امسال جشنواره را با ۹ ماه تاخیر برگزار کردیم؛این جشنواره در نوامبر ۲۰۱۹ برای نهمین سال در شش شهر اصلی استرالیا برگزار شد. جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا به صورت کاملا مستقل برگزار می‌شود و دولت استرالیا یا سفارت استرالیا در تهران هیچ‌گونه دخالتی در نظم و برگزاری جشنواره ندارند، اما خیلی خوشحالیم که به ما این افتخار را می‌دهند و این حمایت را انجام می‌دهند تا ما این جشنواره را برگزار کنیم».

در ادامه هیات داوران جشنواره متشکل از سیدغلامرضا موسوی (تهیه‌کننده)، هایده صفی‌یاری (تدوین‌گر)، پارسا پیروزفر (بازیگر)، منصور ضابطیان (نویسنده و روزنامه‌نگار) و پریناز ایزدیار (بازیگر) توسط میلادی معرفی شدند و منصور ضابطیان به عنوان نماینده، بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

اولین جایزه نهمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا در مراسم اختتامیه جایزه فیلم منتخب تماشاگران بود که به توسط سفیر ایران در استرالیا به محسن تنابنده برای فیلم «قسم» اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم اول توسط ابراهیم ابراهیمیان اهدا شد به حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری کارگردانان فیلم «جاندار» که توسط پورامیری دریافت شد.

جایزه بهترین فیلم‌نامه به محسن قرایی و محمد داوودی برای فیلم «قصر شیرین» تعلق گرفت.

در ادامه از بهدخت ولیان برای بازی در فیلم «پیلوت» تقدیر شد و به دلیل غیبت پارسا پیروزفر در این مراسم، امیر اسفندیاری جایزه بهترین بازیگر زن را به ژیلا شاهی برای فیلم «قصر شیرین» اهدا کرد.

پس از آن ضمن تقدیر ویژه از حسن پورشیرازی برای ایفای نقش در فیلم «قسم»، جایزه بهترین بازیگر مرد به حامد بهداد برای بازی در فیلم «قصر شیرین» تعلق گرفت.

در ادامه این مراسم جایزه بهترین کارگردانی به محسن تنابنده برای فیلم «قسم» اهدا شد.

رضا جمالی هم برای فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» جایزه ویژه هیات داوران توسط منصور ضابطیان را دریافت کرد  و جایزه بهترین فیلم  به «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی تعلق گرفت.