هنروتجربه: همیشه فیلم‌سازانی بوده‌اند که خودشان را فقط داستان‌گو نمی‌بینند و می‌کوشند رسانه سینما را برای آیندگان حفظ کنند.

جیمز کامرون یکی از آن‌هاست که فناوری‌هایی را ابداع کرده و جلوه‌های ویژه چشمگیری را در فیلم‌هایش دنبال می‌کند، از جمله چهار دنباله «آواتار» که همزمان آن‌ها را می‌سازد؛‌ یا انگ لی که در خط مقدم پیشرفت‌های مربوط به «های فریم‌ریت» و «سه‌بعدی» کار می‌کند تا تجربه فیلم دیدن در سالن سینما ناب‌تر از قبل شود؛ و البته که او باور دارد این تنها راه بقای سینماهاست.

انگ لی به بهانه بیستمین سالگرد نمایش «ببر خیزان، اژدهای پنهان» / Crouching Tiger, Hidden Dragon با «انترتینمنت ویکلی» گفت‌وگویی کرده که در بخشی از آن درباره وضعیت و آینده سینماها گفته است: «بر این باورم که ما همیشه به سالن‌های سینما نیاز داریم. کلیسای ماست. معبد ماست. مراسم ماست. در ذات ماست که در این فضا دور هم جمع بشویم؛ اما این روزها تلویزیون گزینه به‌مراتب راحت‌تری است. پس ما باید به تجربه‌ای برسیم که نمی‌توان در خانه آن را به دست آورد. نه‌فقط فیلم دیدن با جمع و روی پرده بزرگ، بلکه کیفیتی دست‌نیافتنی‌تر. پس باید به‌روز شویم».

لی در ادامه می‌افزاید: «فکر می‌کنم گام بعدی، به طور منطقی، تجربه‌ای کاملا غوطه‌ورکننده است که روی صفحه تلویزیون نمی‌توانید آن را به دست بیاورید؛ اما این‌که چه‌طور تماشاگران را بتوانیم در تجربه تماشای فیلم سهیم و غوطه‌ور کنیم، همان چیزی است که باید روی آن کار کنیم تا سالن‌های سینما زنده بمانند». و حرف‌هایش را چنین جمع‌بندی کرده است: «مردم می‌خواهند سینما بروند. این مهم است. آن‌ها می‌خواهند طرف ما باشند».

  • پلی‌لیست