هنروتجربه: دومین روز از برگزاری فیزیکی جشنواره سی‌و‌هفتم فیلم کوتاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حداکثر فاصله اجتماعی هنگام نمایش فیلم‌ها البته گرم‌تر از روز نخست در پردیس سینمایی ایران‌مال برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، پنجشنبه دوم بهمن‌ماه و در دومین روز اکران فیلم‌های کوتاه راه‌یافته به جشنواره سی‌وهفتم، ۹ سالن پردیس سینمایی ایران‌مال میزبان علاقمندان سینمای کوتاه بود و فیلم‌های کوتاه بخش ملی، بین‌الملل، تجربی و داستانی بر روی پرده رفت. فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی و تهیه‌کنندگی انجمن سینمای جوانان بروجرد که پیش از این در جشنواره‌های خارجی شرکت داشته و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره رومانی را هم دریافت کرده است، با موضوع مصائب زنان افغان‌ و با بازی هنرمندان افغانستانی، مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. محمدی با داستان گویی جذاب و نمایش جزییات دقیق و شناخت خود از زنان افغان، کاراکترهای باور پذیری را به تصویر کشیده که مخاطب تا پایان اثر با آن همراهی می‌کند. فاطمه محمدی درباره بازخوردهای مخاطبان به خبرنگار هنروتجربه گفت: «با توجه به شرایط کرونا، استقبال از این فیلم در روز اول و دوم بالا بود و فکر می‌کنم نتیجه زحمات خودم را گرفته‌ام. حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران برای من اهمیت بالایی دارد و نمایش فیلم با مخاطبان ایرانی برایم اولویت اصلی است».

فیلم‌‌های «به من دست نزن» با داستان نامتعارف و باورپذیر، ساخته آوازه شاه‌نواز، «ناطق» روایت ۱۲ دقیقه‌ای از پیرزنی که از شوهر خود مراقبت می‌کند به کارگردانی مهرشاد رنجبر، «اسب سفید بالدار» ساخته مهیار ماندگار از جمله فیلم‌های بودند که مورد اقبال تماشاگران قرار گرفتند.

یکی از نقطه ضعف‌های اکثر فیلم‌های کوتاه این دوره جشنواره، بازی‌های اغراق شده و تصنعی بازیگران نقش‌های اصلی و فرعی است. در این میان فیلم‌هایی هم هستند که لااقل در این زمینه نمره قابل قبولی کسب می‌کنند. نکته جذاب فیلم کوتاه «طولانی‌تر از همیشه» به کارگردانی فرزین سعید، بازی همایون ارشادی در نقش قاضی کهنه‌کاری است که در آخرین پرونده کاری خود باید تصمیم سختی را بگیرد. او نمی‌تواند از جایگاه شغلی خود با متهمان برخورد کند و همین امر دردسرهایی را برایش ایجاد می‌کند. در این فیلم چهره آشنا و آرام ارشادی از نکات مثبت فیلم محسوب می‌شود که باعث می‌شود مخاطب تا انتها داستان را دنبال کند. پایان‌بندی فیلم، در عین ایجاز از توانایی بازیگری ارشادی نهایت استفاده را برده است.

در کنار نمایش فیلم‌ها، برنامه زنده اینستاگرامی هنروتجربه که نیما عباسپور اجرای آن را برعهده داشت، در روز دوم جشنواره گفت‌وگوهایی با الهام حسین‌زاده (رییس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران)، رضا فهیمی، میرعباس خسروی نژاد، سعید نجاتی، صادق سوری و علی عسگری پیرامون اهمیت جشنواره فیلم کوتاه، سطح کیفی فیلم‌های کوتاه امسال و … صورت گرفت.

همچنین در روز دوم جشنواره محمد مهدی عسگرپور (عضو هیات داوران)،محمد حسین صوفی (دبیر شورای نظارت بر صداوسیما) و الهام فخاری (رییس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر تهران) در پردیس سینمایی ایران مال مرکز نمایش سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور یافتند. دبیر شورای نظارت بر صداوسیما جسارت را از جمله ویژگی‌های جشنواره امسال خواند و بر متوقف نماندن تولیدات فرهنگی و هنری تاکید کردند. الهام فخاری هم ضمن بازدید از سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، این جشنواره را یکی از رویدادهای مهم خاورمیانه دانست و برگزاری فیزیکی و آنلاین جشنواره سی و هفتم را مثبت ارزیابی کرد. همچنین نشست‌های تخصصی این رویداد به همت ایسفا از طریق سامانه هاشور برگزار شد که در این نشست‌ها کارشناسان به بیان نقطه نظرات خود درباره آثار پرداختند.