هنروتجربه: سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با حضور فعالان سینمای کوتاه و با اهدای جوایز منتخبان به کار خود پایان داد.
به گزارش سایت هنروتجربه، مراسم اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، رأس ساعت ۱۸ امشب ۶ بهمن با قرائت قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد.

سیدصادق موسوی: تراز برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران را تغییر دادیم

در ادامه و پس از پخش کلیپی، سیدصادق موسوی دبیر این رویداد در سخنانی کوتاه، از ۶۵ هزار بازدید مجازی که در طول جشنواره به دلیل شیوع کرونا اتفاق افتاد، خبر داد. او با اشاره به اینکه این جشنواره بصورت حضوری و مجازی برگزار شد از همه مسئولان که در برگزاری این رویداد کمک کردند، قدردانی کرد.دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران در بخشی از صحبت‌های خود گفت: «از همه همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری تهران و… تشکر می‌کنم. از آقای انتظامی هم که به جوانان و ایده‌های جسورانه اعتماد می‌کند تشکر می‌کنم. تغییر محل برگزاری جشنواره امسال و برگزاری ترکیبی جشنواره ، به خاطر اعتماد او بود. در این چهار سال ما تراز برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران را تغییر دادیم».

محمد جواد حق شناس:راه هنرمندان سخت است
 رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی بیان کرد: «بیش از یک سال است که با ویروس کرونا درگیر هستیم و بسیاری از مشاغل و صنوف آسیب دیده اند، در این میان اهالی فرهنگ و هنر، آسیب بیشتری دیده‌اند».
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: «با وضعیت به وجود آمده تا مدت‌ها فرهنگ و هنر پس از کرونا رنج خواهد برد. توجه به بحث اقتصاد فرهنگ و هنر و رشد طبقه خلاق در مدیریت شهری این دوره از شورای شهر مورد توجه قرار گرفت، شهر باید برای پرورش ایده‌ها محیطی جذاب باشد و در راستای پایه‌ریزی خلاقیت‌ها و دانشمندان و نویسندگان و ایده شهروندان عادی بهره ببرد».
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: «در شرایط کنونی وضعیت هنرمندان خوب نیست و راه هنرمندان سخت است».

ایرج حریرچی: سلامت مردم را با هنر افزایش دهیم
دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و درمان، سخنران بعدی مراسم بود که به بهانه اهدای جایزه اصلی بخش «کرونا روایت» روی سن حاضر شد و پس از پخش کلیپی درباره گرامی‌داشت مدافعان و شهدای عرصه سلامت، گفت: «تشکر می‌کنم که چنین جلسه باعظمت و جشنواره مهمی برگزار شده است اختصاص یک بخش برای سلامت موجب قدردانی است. ممنونم که از شهدای سلامت تجلیل کردید. می‌گویند یکی از کارهای اصلی متولیان عرصه سلامت تبادل اطلاعات، توصیه‌ها، نظرات و پیشنهادات بین افراد متخصص با مردمی است که در معرض خطرات هستند تا موجب کاهش خطر و تغییر رفتار اجتماعی شوند. هدف نهایی این است که فرد در خطر متوجه شود خطر چیست و باید چه اقداماتی انجام دهد تا افراد دیگر از آن خطر رهایی پیدا کنند. یکی از بزرگترین ابزارهای این موضوع، ابزار سینما و به طور کلی ابزار هنر است. بیماری‌های عفونی می‌تواند مهمترین تاثیرات منفی را بر اجتماع، اقتصاد و حتی سیاست بگذارد پس باید به این موضوع توجه کنیم خواهشم این است که سلامت مردم با ابزار شما یعنی هنر افزایش پیدا کند».

‌ در ادامه با حضور حریرچی، جایزه بهترین فیلم در بخش کووید ۱۹ به شهاب آب روشن برای «آن‌سینز» تعلق گرفت.

جوایز مطالعات فیلم کوتاه
سپس جوایز اول همایش مطالعات فیلم کوتاه به احمد خوش‌نیت، جایزه دوم به پریسا حسین‌زادهریا و جایزه سوم به محسن رهنما اهدا شد.

اهدای مدال ایسفا به «ترس خود را جا‌به‌جا می‌کند»
بعد از آن برگزیدگان ایسفا با حضور الهام حسین زاده یکی از اعضای هیات داوران ضمن تقدیر از فیلم «دکل» به کارگردانی بابک مصطفوی، مدال ایسفا را برای نوآوری در مضمون و خلاقیت در ارایه به  فیلم «ترس خود را جا‌به‌جا می‌کند» به کارگردانی ایمان صالحی اهدا کرد. در ادامه جایزه آسیفا با حضور مریم کشکولی نیا یکی از اعضای هیات داوران اهدا شد به مهسا سامانی کارگردان انیمیشن «هبوب» رسید.

امیرشهاب رضویان: فیلم کوتاه یک مدیوم مستقل است
امیر شهاب رضویان کارگردان و فعال قدیمی عرصه فیلم کوتاه هم در سخنانی از استاد اکبر عالمی، خسرو سینایی، کامبوزیا پرتویی و… که از دنیا رفتند، یاد کرد و گفت: «امسال پنجاه و یکمین سال فعالیت فیلم کوتاه در ایران است. سینما پدیده‌ای یکپارچه است اما یکی از شاخه‌های آن فیلم کوتاه است. ما زمانی فیلم هشت میلیمتری می‌ساختیم. فیلم کوتاه یک مدیوم مستقل است و هویت مستقل دارد».

حسین انتظامی:چراغ فیلم کوتاه روشن نگه داشته شد
در ادامه حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد، گفت: «تشکر می‌کنم که چراغ سینما و فیلم کوتاه را روشن نگه داشتند. وقتی پدیده‌ای بر جهان غالب می‌شود، می‌توان دو راه را در پیش گرفت یکی اینکه همه چیز را تعطیل کنیم و دیگری اینکه زیست کرونایی را هم تجربه کنیم و همپای آن کارها را پیش ببریم. این جشنواره راه دوم را در پیش گرفت و جا دارد از همکارانم تشکر کنم».
سپس تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم با مضمون هویت ملی و افزایش سرمایه اجتماعی به علیرضا کاویان راد برای فیلم پویانمایی«من ایرانی‌ام» اهدا شد.

بزرگداشت امیر لطیفیان عکاس و فیلم‌ساز
در ادامه بزرگداشت امیر حسین لطفیان با حضور احمد مسجد جامعی، محمد حمیدی مقدم و سید صادق موسوی برگزار شد. پیش از آغاز مراسم تقدیر، کلیپی درباره امیر حسین لطفیان (فیلم‌بردار و عکاس) پخش شد که در آن برخی از سینماگران درباره این هنرمند صحبت کردند.در ادامه مراسم پایانی جشنواره فیلم کوتاه تهران، کلیپ هنرمندان درگذشته پخش شد.

 جوایز بخش بین‌الملل
بهنام بهزادی (کارگردان سینما و رییس هیات داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران) در سخنانی به زبان انگلیسی با هنرمندان خارجی که بصورت مجازی، جشنواره را دنبال می‌کردند، سخن گفت و در ادامه به زبان فارسی از برگزارکنندگان جشنواره قدردانی کرد.

هیات داوران در بخش بهترین فیلم کوتاه تجربی مسابقه بین‌الملل فیلمی را شایسته دریافت جایزه ندانست.
جایزه بهترین مستند بخش بین‌الملل به «کاک ئیرج» ساخته جمشید فرج وند فردا اهدا شد و کارگردان این فیلم این جایزه را به کادر درمان تقدیم کرد.
جایزه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن نیز به «کاندلا» از اسپانیا رسید.
بهترین فیلم کوتاه داستانی در این بخش نیز به فیلم «دایی» از غنا اهدا شد.
جایزه بزرگ جشنواره در بخش بین‌الملل به رضا فهیمی برای «سفید پوش» از ایران تعلق گرفت.

اهدای جوایز بخش ملی
در این بخش تندیس بهترین فیلم‌برداری به وحید بیوته برای فیلم داستانی «جبرئیل» اهدا شد.
در بخش بهترین صدا هم تندیس جشنواره و جایزه نقدی به محمدحسین مهرجو و سید محمد کشفی برای فیلم داستانی «خوناب» اهدا شد.
در بخش بهترین فیلم‌نامه اقتباسی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به محمدرضا مرادی برای فیلم داستانی «دوآل پا» اهدا شد.
در بخش بهترین فیلم‌نامه تندیس جشنواره و جایزه نقدی به صمد علیزاده برای فیلم داستانی «ناهید» اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مونا عبداله‌شاهی برای فیلم «آتش سرخ» اهدا شد.
جایزه بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند به فرشته توکلی برای «فروغ کوچه بن‌بست» اهدا شد.
جایزه بهترین کارگردانی مستند به آرمان قلی‌پور دشتکی برای «فرزندان خونیار» رسید.
جایزه بهترین کارگردانی فیلم تجربی به کمال کچوییان برای «آداپت» رسید.
جایزه بهترین کارگردانی فیلم داستانی به مهیار ماندگار برای «اسب سفید بالدار» تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیات داوران به ایمان صالحی برای «ترس خود را جا‌به‌جا می‌کند» رسید.
جایزه بهترین فیلم کوتاه بخش ملی به حمیدرضا زبیر برای تهیه‌کنندگی «اسب سفید بالدار» رسید.