هنروتجربه: «سرآغاز» نماینده سینمای گرجستان در بخش بهترین فیلم بلند بین‌المللی مراسم اسکار است که فروپاشی روحی و روانی زنی را به تصویر می‌کشد.

«سرآغاز» که اولین فیلم بلند کارنامه دیا کولوم‌بِگاش‌ویلی است، سال گذشته در حوزه جشنواره‌ها یکی از مهم‌ترین فیلم‌ها بود که خیلی درباره‌اش صحبت شد. «سرآغاز» پس از این‌که به فهرست انتخاب‌های رسمی جشنواره کن ۲۰۲۰ راه پیدا کرد، اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره تورنتو تجربه کرد و جایزه فیپرشی را برنده شد. پس از آن در جشنواره بین‌المللی سن سباستین به نمایش درآمد و با دریافت جوایز بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه و بازیگر زن، به رکورددار کسب بیش‌ترین جوایز از بخش رقابت اصلی این جشنواره معتبر اسپانیایی شد.

لوکا گوادانینو، فیلم‌ساز تحسین‌شده ایتالیایی، رییس هیأت داوران جشنواره سن سباستین ۲۰۲۰ بود که آشکارا یکی از طرفداران پروپاقرص «سرآغاز» است که روی فیلم ۳۵ میلی‌متری فیلم‌برداری شده است؛ و بی‌شک سینمادوستان زیادی را به یاد آثار هنری متفاوتی می‌اندازد از جمله فیلم‌های میشاییل هانکه، البته با کمی چاشنی معنوی بیش‌تر. دیا کولوم‌بِگاش‌ویلی با دو فیلم کوتاه قبلی‌اش هم به جشنواره فیلم کن راه پیدا کرده بود.

«سرآغاز» به‌زودی به صورت مجازی در MUBI عرضه خواهد شد و در آمریکای شمالی، بریتانیا، ایرلند، آلمان، هند، ترکیه و آمریکای لاتین قابل تماشاست.

  • ایندی‌وایر