هنروتجربه: دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر ترکیب نهایی فیلم‌های قابل اکران در این دوره را اعلام کرد.

اسامی فیلم‌های نامزد شده در این دوره از جشنواره فیلم فجر، پس از پایان کار هیأت داوران سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، توسط سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر این دوره از جشنواره، پیش از ظهر امروز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه، در یک نشست زنده اینترنتی اعلام شد.

در این نشست هم‌چنین دبیر جشنواره با تقدیم جشنواره سی و نهم فیلم فجر به شهدای مدافع سلامت از خانم حاجی آقائی شهرستانی – مادر شهید دکتر منوچهر حاجی آقائی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت – برای رونمایی از پوستر این دوره دعوت کرد. پوستر جشنواره فیلم فجر سی ونهم را طاها ذاکر و رضا تقی‌پور طراحی کرده‌اند.

این دوره از جشنواره فیلم فجر که به دلیل شرایط ویژه کرونایی بدون هیأت انتخاب برگزار می‌شود، ۱۱۰ فیلم فرم تقاضای حضور در جشنواره را پر کردند که از این تعداد فقط ۶۲ فیلم شرایط لازم برای ورود به جشنواره را داشتند که توسط هیأت هفت نفره داوران مورد ارزیابی قرار گرفتند و داوران فیلم‌های بلند سینمایی ساره بیات، محمد احسانی، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، سیدجمال ساداتیان و مصطفی کیایی پس از بازبینی ۵۷ فیلم سینمایی، ۱۶ فیلم در رشته‌های مختلف را برای نامزدی در بخش سودای سیمرغ معرفی کردند. بر این اساس فقط فیلم‌هایی که نامزد دریافت جایزه  شده‌اند، در لیست اکران جشنواره سی و نهم فیلم فجر قرار گرفته‌اند.

داوران فیلم‌های مستند بلند و کوتاه داستانی سعید پوراسماعیلی، امیر توده روستا، محمدعلی فارسی، محمد کارت و سام کلانتری نیز پس از بازبینی ۳۱ فیلم مستند بلند (بالای ۷۰ دقیقه) و ۳۸ فیلم کوتاه (۳ تا ۱۵ دقیقه) نامزدهای این دو بخش را به ترتیب حروف الفبا اعلام کردند.

فیلم‌های نامزدشده در بخش کوتاه داستانی

۱- جلد – کارگردان: احسان معجونی- تهیه‌کننده: سپیده نوروزی

۲- شاهد – کارگردان: علی عسگری- تهیه‌کنندگان: فرانسوا موریسه، لورا ژومل، خورشید عالمی

۳- گوشت تلخ – کارگردان: فرید حاجی، تهیه‌کنندگان: فرید حاجی، انجمن سینمای جوانان ایران

۴- ماسک – کارگردان: نوا رضوانی، تهیه‌کننده: نوا رضوانی

۵- ناهید – کارگردان: صمد علیزاده، تهیه‌کننده: رضا نصرتی حبیبی

۶- وضعیت اورژانسی – کارگردان: مریم اسمی‌خانی، تهیه‌کننده: وحید حسن‌زاده

فیلم‌های نامزدشده در بخش مستند بلند

۱- ایساتیس، کارگردان: علیرضا دهقان، تهیه‌کننده: علیرضا دهقان، راحیل صحرایی، تهیه شده در موسسه فرهنگی هنری مزرعه فیلم

۲- خانه، کارگردان: افسانه سالاری، تهیه‌کنندگان: جویل مرنان، افسانه سالاری، تهیه شده در کالکتیو داکمانیاکس، سینما ایزاینکامپلیت

۳- رویاهای خالکوبی شده، کارگردان: مهدی گنجی، تهیه‌کننده: بهزاد توکلی

۴- کودتای ۵۳، کارگردان: تقی امیرانی، تهیه‌کنندگان: تقی امیرانی، تهیه شده در امیرانی مدیا

۵- هجده هزار پا، کارگردان: مهدی شامحمدی، تهیه‌کننده: مهدی شامحمدی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، گروه مستند بنیاد روایت فتح

فیلم‌های نامزدشده در بخش سودای سیمرغ

 

۱- ابلق، کارگردان: نرگس آبیار، تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی

۲- بی همه چیز، کارگردان: محسن قرایی، تهیه‌کننده: جواد نوروزبیگی

۳- تک تیرانداز، کارگردان: علی غفاری، تهیه‌کننده: ابراهیم اصغری

۴- تی تی، کارگردان: آیدا پناهنده، تهیه‌کننده: آیدا پناهنده

۵- خط فرضی، کارگردان: فرنوش صمدی، تهیه‌کننده: علی مصفا

۶- رُمانتیسم عماد و طوبا، کارگردان: کاوه صباغ‌زاده، تهیه‌کننده: مهدی صباغ‌زاده

۷- روزی روزگاری، آبادان، کارگردان: حمیدرضا آذرنگ، تهیه‌کنندگان: علی اوجی، عبداله اسکندری

۸- روشن، کارگردان: سیدروح‌اله حجازی، تهیه‌کننده: سیدروح‌اله حجازی

۹- زالاوا، کارگردان: ارسلان امیری، تهیه‌کنندگان: سمیرا برادری و روح‌اله برادری

۱۰- ستاره بازی، کارگردان: هاتف علیمردانی، تهیه‌کننده: علی سرتیپی

۱۱- شیشلیک، کارگردان: محمدحسین مهدویان، تهیه‌کننده: محمدرضا منصوری

۱۲- گیج‌گاه، کارگردان: عادل تبریزی، تهیه‌کننده: میرولی‌اله مدنی

۱۳- مامان، کارگردان: آرش انیسی، تهیه‌کننده: مجید برزگر

۱۴- مصلحت، کارگردان: حسین دارابی، تهیه‌کننده: محمدرضا شفاه

۱۵- منصور، کارگردان: سیاوش سرمدی، تهیه‌کننده: جلیل شعبانی

۱۶- یدو، کارگردان: مهدی جعفری، تهیه‌کننده: محمدرضا مصباح