هنروتجربه: آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، فهرست کامل آثار واجد شرایط برای شرکت در بخش‌های مستند و انیمیشن بلند و فیلم داستانی بلند غیرانگلیسی زبان نودوسومین دوره جوایز اسکار را منتشر کرد.

آکادمی امسال با توجه به پاندمی کووید-۱۹ شرایط رقابت را سهل تر در نظر گرفت. دریافت جایزه از جشنواره‌های سینمایی یک راه  برای کسب شرایط لازم بود، فیلم‌هایی هم  که اکران عمومی نشده‌اند، اما قرار بود روی پرده بروند، امکان شرکت در اسکار ۲۰۲۱ را پیدا کردند.

۹۲ فیلم در بخش بین‌الملل
۹۲ کشور در بخش فیلم بلند فیلم بلند غیر انگلیسی زبان رقابت دارند. امسال  ۹۷ فیلم به اسکار معرفی شد اما ۵ فیلم واجد شرایط تشخیص داده نشدند. سال گذشته نیز ۹۳ کشور فیلم به آکادمی معرفی کردند که رکورد ۹۲ فیلم سال ۲۰۱۷ را شکست. کشورهای لسوتو، سودان و سورینام برای اولین بار در بخش فیلم بلند بین‌المللی شرکت دارند.
«خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی نماینده سینمای ایران در جوایز اسکار ۲۰۲۱ است.«خورشید» سپتامبر گذشته (شهریور ۹۹) در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم ونیز حضور داشت که جایزه مارچلو ماسترویانی بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره به روح‌الله زمانی بازیگر نوجوان فیلم اهدا شد.  ششمین بار است که فیلمی به کارگردانی مجیدی به نمایندگی از ایران به بخش اسکار فیلم بلند غیرانگلیسی زبان معرفی می شود.مجیدی یک بار با «بچه های آسمان» در بین ۵ نامزد نهایی دریافت اسکار قرار گرفته بود.  ایران تا پیش از این ۲۵ بار در رقابت فیلم بلند بین‌المللی شرکت کرده و برای «جدایی نادر از سیمین» (۲۰۱۱) و «فروشنده» (۲۰۱۶) هر دو به کارگردانی اصغر فرهادی، دو بار اسکار دریافت کرده است.‌‌
آکادمی امسال شمار منتخبان در فهرست اولیه این بخش را از ۱۰ به ۱۵ فیلم افزایش داده است. برای اولین بار در تاریخ آکادمی همه شاخه‌ها می‌توانند در دور اولیه به فیلم منتخب خود رای بدهند و سقفی برای تماشای فیلم‌ها نیز وجود ندارد. رای‌گیری در این بخش از یکم تا پنجم فوریه ادامه خواهد داشت و اسامی ۱۵ فیلمی که بیشتری رای را آورده‌اند ۹ فوریه اعلام می‌شود. سال ۲۰۲۰ «انگل» از کره جنوبی اولین فیلم خارجی زبانی شد که هم به عنوان بهترین فیلم بخش بین‌المللی و هم بهترین فیلم سال اسکار برنده شد و اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اورژینال را هم به دست آورد.

رقابت ۲۳۸ فیلم مستند
پذیرش ۲۳۸ فیلم برای رقابت در بخش مستند بلند اسکار ۲۰۲۱ رکوردی در این زمینه محسوب می‌شود که رکورد ۱۷۰ فیلم سال ۲۰۱۷ را شکست. سال قبل ۱۵۹ مستند بلند برای دریافت جایزه اسکار در این بخش شرکت داشتند. از فیلم‌های مدعی می‌توان به مستند «زمان» اشاره کرد که متعلق به کمپانی آمازون استودیو است و برنده جایزه انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس، هیات ملی نقد و حلقه منتقدان فیلم نیویورک شده است. «زمان» اولین مستند پس از فیلم «داستان‌هایی که می‌گوییم» ساخته سارا پولی است که سال ۲۰۱۲ هر سه این جوایز را برده بود. اما فیلم پولی آن سال نتوانست نامزدی اسکار را کسب کند. اعضای بخش مستند از یکم فوریه رای‌گیری خود را آغاز می‌کنند تا  ۱۵ فیلم فهرست نهایی مشخص شود و سپس فهرست ۵ نامزد اصلی انتخاب می‌شود.

۲۷ فیلم در بخش انیمیشن
بخش فیلم بلند انیمیشن ۲۷شرکت کننده دارد. سال ۲۰۲۰ در این بخش ۳۲ فیلم حضور داشتند . در میان این رقبا، «روح» کمپانی پیکسار تاکنون بیش از ۱۸ جایزه از جوایز منتقدان را دریافت کرده است. از دیگر فیلم‌های مطرح انیمیشن می‌توان از «بالای ماه»، «ترول‌ها: تور جهانی»، «گرگ گردان‌ها» و «به پیش» نام برد. تا ۵ مارس (۱۵ اسفند) ۵ نامزد نهایی این بخش به رای اعضای اسکار انتخاب می‌شوند که شامل اعضای شاخه انیمیشن و هر یک از اعضای دیگر بخش‌ها که تمایل به رای دادن در این بخش دارند می‌شود. سال پیش افرادی می‌توانستند رای بدهند که حداقل نیمی از فیلم‌های حاضر را تماشا کرده باشند. به این ترتیب امسال نیز رای دهندگان حداقل باید ۱۴ فیلم را دیده باشند باشند.

نود و سومین دوره جوایز اسکار ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) در دالبی تیه‌تر در هالیوود، لس آنجلس برگزار می‌شود. این مراسم ابتدا قرار بود ۲۸ فوریه (۱۱ اسفند ۱۳۹۹) برگزار شود، اما شرایط به وجود آمده بابت پاندمی کووید-۱۹، دو ماه آن را به تعویق انداخت.

ورایتی