هنروتجربه: سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد در دومین نشست خبری خود پاسخگوی سوال‌های اهالی رسانه در فاصله یک روز مانده به جشنواره شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، نشست رسانه‌ای سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر بعدازظهر امروز شنبه ۱۱ بهمن‌ماه در برج میلاد و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت زنده از بسترهای ارتباطی جشنواره در فضای مجازی برگزار شد.

۳۰ استان و۵ منطقه آزاد میزبان جشنواره

طباطبایی‌نژاد در آغاز این نشست ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر، با تشریح اینکه ابتدا جشنواره برای داورها درنظر گرفته شده بود و بعد با بهتر شدن شرایط برای مردم هم اکران داریم، گفت: «در تهران ۷۰ سالن سینما داریم و جشنواره در۳۰ استان و ۵ منطقه آزاد  به طور کامل برگزار می‌شود و هر ۱۶ فیلم نمایش داده خواهد شد در حالی که سال‌های قبل فیلم‌ها در استان‌ها تفکیک می‌شدند».

دبیر جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینکه همه علاقه‌مندان می‌توانند همه آثار را در همه استان‌ها ببینند و در آرای مردمی شرکت کنند ادامه داد: «ما ۱۶ اثر را برای نمایش انتخاب کردیم و از ابتدا گفته بودیم فیلم‌ها برای سیمرغ مورد داوری قرار می‌گیرند مثل هر سال نیست طبق زمان‌بندی که داشتیم باید دو روز را کمتر می‌کردیم جمع‌بندی ما این بود که این می‌تواند حسن داشته باشد و دو روز آخر را به بهترین فیلم اول و بهترین فیلم جشنواره اختصاص بدهیم و این فیلم‌ها مرور شود تعداد آثار به گونه‌ای نبود که ده روز پر شود».

طباطبایی‌نژاد درباره فروش بلیت گفت: «همه تمهیدات در سمفا انجام شده است فروش از دیروز برای کارت‌های مهمان شروع شده شرایط لازم و آنچه که باید به لحاظ بهداشتی آماده می‌کردیم انجام شده است دوستان ما در سمفا و سامانه‌های فروش فعالیت اجرایی را پیش می‌برند».

ثبت آرای مردمی در سامانه سمفا

دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر درباره آرای مردمی این دوره هم گفت: «رای‌گیری مردمی انجام می‌شود تمامی کسانی که وارد سامانه می‌شوند، کدی دریافت می‌کنند بعد از سانس هم برای آن‌ها کدی می‌آید و با رجوع به سمفا می‌توانند به فیلم موردنظر خود رای بدهند».

وی درباره فرصت دادن به فیلم‌های خارج از مسابقه برای اکران در ایام جشنواره هم گفت: «اگر می‌خواستیم آثاری را خارج از مسابقه به نمایش بگذاریم باید کار را از صبح شروع می‌کردیم چون زمان ناهار و اقامه نماز دوستان دچار مشکل می‌شد از این جهت باید صبح سانسی را مقرر می‌کردیم که این امر از نظر پروتکل‌ها بهداشتی مشکل داشت ضمن اینکه انتخاب آثار جامانده از بخش مسابقه کار دشواری بود هر کاری انتخاب می‌کردیم باز عده‌ای معترض می‌شدند. بهتر است از این کار صرف نظر کنیم.»

ترکیب کامل و موفق داوران

طباطبایی‌نژاد در بخشی از این نشست نسبت به اعتراضی که به پیشینه برخی از اعضای هیات داورها در بخش مستند و داستانی مطرح شد، اشاره‌ای به فعالیت هر کدام از داورها کرد و در بخش داستانی گفت: «امسال یک هیات جوان و پیشکسوت و قبراق داریم و اگر ترکیب دیگری بود شاید این تعداد ۵۷ فیلم را نمی‌شد راحت ببینند. به نظرم جشنواره ترکیب قابل دفاع، کامل و موفقی را انتخاب کرد و البته این حق را می‌دهم که فکر کنیم می‌شد ترکیب دیگری هم داشت ولی این گروه ارزشمند است».

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اکران فیلم «قاتل و وحشی» در جشنواره فجر برای تک سانس مهیا می‌شود؟ بیان کرد: «امکان نمایش از سوی شورای نظارت اگر فراهم شود ما حتما فضایی را برای نمایش فیلم ایجاد می‌کنیم».

فیلم‌سازان جوان و خلاق به جمع سینمای ایران اضافه می‌شوند

طباطبایی‌نژاد در بخش دیگر گفت: «خوشبختانه امسال نیمی از آثار حاضر در سودای سیمرغ، فیلم اولی هستند البته این به معنی نیست که تازه وارد باشند، برخی از آنها سال‌ها فعالیت سینمایی داشته‌اند. فیلم‌سازان جوان و خلاق به جمع سینمای ایران اضافه می‌شوند. به زعم من کیفیت آثار از معدل بالایی برخوردار است نمی‌خواهم بگویم که یک سال بی نظیر داریم ولی سال خوبی برای سینمای ایران است و آثار میانگین کیفی بالایی دارند. امیدوارم امسال یکی از سال‌هایی باشد که مخاطبان راضی باشند و با من در کیفیت آثار هم نظر باشند امسال همه فیلم‌ها با دلیل محکم به جمع آثار پیوسته‌اند. هر کدام در بخشی نامزد شده‌اند. من به آنچه انتخاب شده امیدوارم و فکر می‌کنم یک مجموع قابل دفاع کنار هم چیده شده است».

فیلم‌های مستند و کوتاه قبل از جشنواره به نمایش درآمده‌اند

وی درباره فیلم‌های مستند و کوتاه هم گفت: «تلاش ما این بود که بتوانیم آنها را به نمایش بگذاریم اگر می‌خواستیم این کار را کنیم باید روز بیست و دوم را هم پر می‌کردیم از طرفی تمام فیلم‌های مستند یکی دو ماه پیش در پلتفرم‌ها به نمایش درآمده‌اند برخی فیلم‌ها چهل هزار بار دیده شده‌اند. فیلمی با این آمار چرا باید برای چهارصد نفر نمایش داده شود، فیلم‌های کوتاه هم یک هفته پیش نمایش داده شده است. ضمن اینکه نگران سانس‌بندی و استقبال هم بودیم چون قبلاً به نمایش درآمده بود و برای ما درست نبود تماشاگران کمی داشته باشد.»

تنها امکان اکران فیلم‌های نامزد شده فراهم است

وی درباره امکان به نمایش گذاشتن همه فیلم‌های راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ برای منتقدان و صاحب‌نظران گفت: «اینکه همه فیلم‌ها را اکران کنیم، طبیعتاً امکانش وجود ندارد. اما اینکه خود علاقمندان و منتقدان با تهیه‌کنندگان ارتباط بگیرند و آثار موردنظر خود را ببیند در دستور کار ما نیست و به خود تهیه‌کنندگان برمی‌گردد. ما از ابتدا اعلام کردیم صرفاً فیلم‌های نامزد شده را اکران کنیم. آن زمان حتی این مسئله مطرح بود همین تعداد ۱۶ فیلم هم  اکران نداشته باشند. همه ۵۶ اثر مورد داوری قرار گرفتند و کاندیداهای نهایی دوستان داور بیش از این ۱۶ فیلم نبود و نمی‌توانستیم تعداد را بالا ببریم. برای اضافه کردن فیلم‌ها بحث‌هایی هم میان داوران در گرفت اما بیشتر کردن این آثار تبدیل به چالش برای سانس‌بندی می‌شد. اگر می‌شد جشنواره را در طول یک ماه برگزار کرد شاید می‌شد همه ۵۶ فیلم راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ را اکران می‌کردیم».

امکان راستی آزمایی آرای مردمی با نظارت خانه سینما

دبیر جشنواره درباره آرای مردمی و نقش خانه سینما بیان کرد: «بلیت‌ها بر اساس شماره تماس خریداری می‌شود. خانه سینما در داوری مداخله دارد ولی به شیوه سال‌های قبل نیست بلکه سامانه به صورت الکترونیکی کار داوری را انجام می‌دهد همه کدها در سامانه ثبت می‌شود و تمام رای‌ها را می‌شود ردیابی کرد پس نیازی به شیوه سال‌های قبل نیست. در شیوه جدید امکان راستی آزمایی هم وجود دارد ولی خانه سینما هم می‌تواند نظارت کند».

شهرداری حامی جشنواره است

طباطبایی‌نژاد درباره دلیل حذف هیات انتخاب در این دوره از جشنواره هم گفت: «ما ابتدا که جشنواره را شروع کردیم گمان می‌کردیم تعداد فیلم‌ها کم باشد، برای اینکه همه فیلم‌ها مورد داوری قرار بگیرند امسال استثنا قایل شدیم ولی رفته‌رفته دیدیم تعداد فیلم‌ها افزایش پیدا کرد شرایط نمایش هم فراهم شد اما زمان رفته بود و دیگر نمی‌شد هیات انتخاب قرار بدهیم. از این جهت تنها فیلم‌های نامزد دریافت جایزه برای نمایش انتخاب شدند. البته که این کار دشوار بود. من خودم به عنوان یک همراه از کار هیات داوران راضی هستم ولی از فیلم‌های خوبی که جا ماندند اظهار تأسف کردم آنها هم می‌توانستند باشند ولی گاهی بحث سلیقه است».

او در پایان درباره مخالفت یکی از اعضای شورای شهر با حمایت مالی شهرداری تهران از جشنواره امسال هم گفت: «شهرداری حامی ماست و نکته‌ای پیش نیامده است یکی از دوستان معتقد بود حمایت از فعالیت فرهنگی نباید در اولویت شهرداری باشد.اما شهرداری حامی جشنواره است».